Stemplowanie na paznokciach - jak zacząć i co jest potrzebne #1

stemplowanie paznokci co jest potrzebne, co kupić blog

Piękne i zadbane paznokcie są wizytówką każdej kobiety. Nie zawsze jednak mamy czas czy umiejętności, aby stworzyć coś fajnego na paznokciach. Co zatem zrobić, aby urozmaicić nasz manicure? Jak w prosty sposób, zwykły manicure w 5 minut zamienić w małe dzieło sztuki? Otóż ten wpis rozpoczyna serię dotyczącą stemplowania. Nie musisz mieć zdolności, aby stworzyć piękne wzory na paznokciach. One robią się dosłownie same! Ciekawi? Zapraszam dalej!

Jeśli dopiero rozpoczynasz przygodę ze stemplowaniem lub nie wiesz, co tak naprawdę jest potrzebne i co Ci się na pewno przyda, ten wpis jest dla Ciebie.


STEMPLOWANIE NA PAZNOKCIACH | CO JEST POTRZEBNE DO STEMPLOWANIA?


1. STEMPEL

To oczywiste. Musimy mieć dobry stempel, aby odbijać wzorki na paznokciach. Na rynku mamy wiele dostępnych stempli, jednak ja od siebie polecam przede wszystkim przezroczyste, silikonowe. O wiele łatwiej będzie Ci odbijać i nanosić wzorki na paznokcie, jeśli będziesz widzieć, w którym miejscu na paznokciu wzór się odbije. Swoją przygodę ze stemplowaniem zaczynałam od tradycyjnych stempli - różowe, nieprzezroczyste i oczywiście, nie mówię, że nie jest to niewykonalne, bo da się zrobić nim ładny wzorek, jednak po co sobie utrudniać pracę, tym bardziej, jeśli jesteśmy początkujący. Przez przezroczysty stempel wszystko ładnie widać i możemy dokładnie zaplanować, w którym miejscu na paznokciu ma dany wzór się pojawić. 

jak stempel do paznokci wybrać blog
stempel świąteczna płytka born pretty
(jak pewnie widzicie, na stemplu pojawiły się pyłki - poniżej zdradzę, jak temu zaradzić)


2. ZDRAPKA

To również bardzo istotny element, choć nieobowiązkowo musimy go kupować. Dlaczego? Otóż można go łatwo zastąpić i wiele dziewczyn właśnie tak robi - zamiast zdrapki równie dobrze możemy użyć starej karty kredytowej czy czegoś o podobnym wyglądzie i grubości. Do czego służy zdrapka? Gdy nakładamy lakier na płytkę ze wzorami musimy go przeciągnąć po całym wzorze tak, aby wszedł we wszystkie otworki i brzegi. Na rynku dostępne są plastikowe jak i metalowe zdrapki. Ja polecam te plastikowe - o wiele łatwiej nimi operować oraz co ważne, nie rysują naszych płytek!

jakie zdrapki do stemplowania

3. LAKIER DO STEMPLI

Oczywiście, nie może zabraknąć lakieru, którym będziemy wykonywać nasze wzorki. Czy do stemplowania można używać zwykłego lakieru? Jak najbardziej! Tylko musimy pamiętać, aby miał odpowiednią gęstość i powinien być dobrze napigmentowany. Nie każdy lakier będzie się nadawał. Przed zakupem specjalistycznego lakieru do stemplowania warto przejrzeć swoje zwykłe lakiery i popróbować, czy wzory będą się odbijać. Jednak, jeśli chcemy mieć pewność, że stemple na naszych paznokciach będą idealnie wykonane, wszystko ładnie się odbije i nie chcemy się denerwować, warto zakupić lakiery do tego przeznaczone. Są dostępne w wielu kolorach - na początek warto zaopatrzyć się w dwa podstawowe, czyli czarny i biały.

lakiery do stemplowania paznokci

4. PŁYTKI ZE WZORAMI 

Czym byłoby stemplowanie bez płytek? Mamy dostępnych tyle różnych wzorów, że naprawdę ciężko się zdecydować. Blaszki mają różne kształty - począwszy od okrągłych, przez prostokątne na takich w kształcie serca czy ośmiokąta, skończywszy. Te mniejsze zazwyczaj mają pojedyncze lub małe wzory, które możemy odbić na części paznokcia, większe posiadają wzory, które pokryją całą płytkę paznokcia, choć to oczywiście nie jest reguła. Płytki często są tematyczne - mamy takie ze wzorami geometrycznymi, florystyczne, z napisami czy np. typowo świąteczne z reniferami, czy wzrokiem -sweterkiem. Przy wyborze płytek warto zwrócić na to, jak mocno wytłoczone są na nich wzory - czasem zastanawiamy się, dlaczego dany wzór się nie odbija, a jednym z powodów może być właśnie jakość blaszki i wzorów.

płytka świąteczna born pretty stemplowanie
(blaszka jest metalowa i odbija wszystko dookoła, dlatego trudno mi było uchwycić wzory)

5. ZMYWACZ DO PAZNOKCI

Podczas stemplowania przyda nam się również zmywacz do paznokci. Nie tylko w tym celu, aby zmazać dany wzorek, który nam nie wyjdzie na paznokciu, usunąć lakier, który np. wyjechał poza płytkę paznokcia, ale także, aby przemyć blaszkę po tym, jak już odbijemy stempel i zostanie na niej lakier. Pod żadnym pozorem nie przemywamy stempla zmywaczem do paznokci, bo możemy go zniszczyć i nie będzie nadawał się do odbijania. (Niektóre stemple można przemywać, ale jeśli ich nie odróżniacie, to lepiej tego nie robić - tych silikonowych nie przemywamy!). Do tego celu użyjemy czegoś innego.

stemplowanie paznokci blog

 6. ROLKA DO UBRAŃ, TAŚMA KLEJĄCA LUB MALARSKA

Ten punkt pewnie zaskoczy wiele z Was, no bo po co nam takie rzeczy? Do czego przyda się rolka do ubrań czy taśma? A no właśnie do usuwania nieudanego wzoru ze stempla czy jakichś zbędnych elementów i resztek innego wzoru, które odbiły się na nim. Tak jak pisałam wyżej, nie używamy tutaj zmywcza do paznokci. Poza tym rolka czy taśma usunie ze stempla wszelkie pyłki i paprochy np. z wacików i to, co do niego się przyczepiło. Taśmą można także łatwo i precyzyjnie usunąć małe niepotrzebne elementy wokół naszego wzoru na stemplu, zanim przeniesiemy go na paznokieć. Naprawdę przydatne gadżety, w które warto się zaopatrzyć, jeśli planujemy rozpocząć przygodę ze stemplowaniem.

renifer na paznokciach blog

Powyżej wymieniłam podstawowe rzeczy, które potrzebne są do wykonania wzorków przy użyciu stempli na paznokciach. Czasem przydają się również drewniane patyczki, którymi również możemy usunąć jakiś mały element czy coś poprawić. Mam nadzieję, że wpis Wam się spodobał i okaże się przydatny. W kolejnych postach napiszę, gdzie kupować potrzebne rzeczy do stemplowania i na co zwracać uwagę, jak krok po kroku odbijać stemple, a także opowiem o najczęstszych błędach i o tym, dlaczego czasem wzorek się nie odbija.

stemplowanie paznokci blog co potrzebne


Co sądzicie o tej serii wpisów? Robicie wzorki na paznokciach przy użyciu stempli? A może wcześniej nie miałyście okazji tego robić i  zainteresowałam Was tym tematem?

instagram