Plan porządków. 10 miejsc, które możesz uporządkować już teraz


Są takie momenty w roku, które skłaniają nas do porządków. Porządki na wiosnę, porządki świąteczne czy po prostu chwile, kiedy mamy ochotę coś przeorganizować i zmienić. Postanowiłam podzielić się z Wami planem szybkich porządków, czyli miejscami, które możesz uporządkować od zaraz. Posprzątanie i organizacja da Ci satysfakcję i motywację na kolejne, większe zmiany. Co zatem warto posprzątać? I mam na myśli tutaj głównie organizację i porządki a nie sprzątanie typu mycie podłóg, okien itp. Dlatego zajmiemy się organizacją, porządkowaniem ubrań, dokumentów czy biżuterii. Do dzieła!

plan porządków w domu 

 

Co można uporządkować? 10 miejsc, które uporządkujesz już teraz


Jak zrealizować plan porządków?

Poniżej znajdziesz plan porządków. Nie narzucam sztywnych ram czasowych - każdy może robić je we własnym tempie. Możesz rozpisać sobie te 10 punktów na 10 dni - każdego dnia zrealizować jeden punkt i posprzątać i zorganizować jedno miejsce. Jeśli pracujesz czy nie masz zbyt wiele czasu, możesz zrobić sobie wyzwanie 10-tygodniowe. Jedno miejsce w ciągu jednego tygodnia. A może zrealizujesz kilka punktów jednego dnia? Sama wybierz, jak Ci wygodniej i ile rzeczy będziesz w stanie zrobić. Nie bierz na siebie zbyt dużo, bo szybko się zniechęcisz. Mierz siły nad zamiary i działaj w swoim rytmie.


1. DOKUMENTY

Porządek w dokumentach zaznaczyłam sobie jako priorytet. To coś, co powinien zrobić każdy w swoim domu. Niezależnie od tego, czy pracuje z domu, czy mieszka z rodziną czy sam. Każdy z nas ma jakieś dokumenty - czy to dokumenty z naszej firmy, z pracy, dokumenty dotyczące zdrowia i badania, rachunki, opłaty za prąd, gaz, mieszkanie, czynsz, ogrzewanie, faktury, dowody zakupu i wiele innych. Jeśli nie wiesz od czego zacząć swoje porządki albo masz zbyt mało czasu, żeby zrobić je w każdej kategorii, zajrzyj właśnie tu. Będziesz zadowolona, że udało Ci się z nimi uporać i wreszcie w tej kategorii zapanuje ład i porządek. 

Zbierz wszystkie dokumenty z całego domu w jedno miejsce. Następnie przejrzyj je i posegreguj kategoriami. Sprawdź daty - być może część z nich już jest nieaktualna i nie musisz ich przechowywać. Załóż oddzielne teczki lub segregatory na dane kategorie tak, aby łatwiej było Ci znaleźć dany dokument. Podpisz je lub użyj symboli, które będziesz znać. Nie ma nic lepszego, niż odnalezienie faktury z poprzedniego roku, badań dziecka, dyplomu lub CV w ciągu minuty.


porządki w szafie


2. SZUFLADA WSTYDU LUB SZAFKA PRZYDASI 

Kolejna kategoria to dosyć niejasna grupa, bowiem każdy z nas może podpiąć pod nią coś innego. W wielu domach są takie szuflady czy półki, do których wrzucamy wszystko, co nie ma stałego miejsca lub jest bliżej nieskategoryzowane. Długopisy, kartki, notatki, kable, taśmy, śrubki i wiele innych. 

Wyciągnij wszystko i przyjrzyj się im dokładnie. Czy to wszystko jest Ci potrzebne? A może część z tych rzeczy już nie działa i jedynym ich miejscem docelowym jest kosz? Sprawdź, czy coś z tych rzeczy możesz odłożyć w inne miejsce, do podobnych rzeczy (np. kable do pudełka z kablami i ładowarkami; blister leku do apteczki, łańcuszek do pojemnika z biżuterią itp.)

Wiele z rzeczy w szufladzie czy półce (lub pojemniku) jest nieużytecznych i niepotrzebnych. Rozpraw się z nimi raz na zawsze. Zastanów się, czy ich używasz, czy mają jakieś zastosowanie a jeśli nie, oddaj je lub wyrzuć. Rzeczy, które zostaną, uporządkuj - poukładaj kategoriami, włóż w pojemniki, aby przyjemniej Ci się z nich korzystało i łatwiej je było odnaleźć.


3. KOSMETYKI

To kategoria, która w zależności od osoby może być do uporządkowania w pół godziny lub potrzebny będzie na to cały dzień. Jeśli masz mało kosmetyków - sprawa prosta. Przejrzyj daty ważności, wytrzyj opakowania i poukładaj. Jeśli jest ich o wiele więcej - przede wszystkim rozdziel na kategorie. Może najpierw zajmiesz się kosmetykami do makijażu i toaletką? Sprawdzisz, co nadaje się do użytku, czego nie używasz, co możesz oddać, sprzedać. Kolejną grupą są kosmetyki do pielęgnacji. Jeśli przechowujesz je w łazience, przede wszystkim przetrzyj opakowania. 

Zobacz, czy produkty Ci się nie dublują - może nie warto trzymać trzech żeli pod prysznic na wannie? Może zdecydujesz się na jeden, a pozostałe schowasz i wykorzystasz wtedy, gdy pierwszy z nich Ci się skończy? Na kosmetyki, których jest już niewiele i masz do wykorzystania resztki produktów możesz przeznaczyć jedną półkę lub postawić koszyczek, w którym będziesz je przechowywać. Sięgaj po nie w pierwszej kolejności, a szybko je zużyjesz i pozbędziesz się pustych opakowań, które tylko zagracały przestrzeń. 

Do tej kategorii możesz także zaliczyć przegląd torebki - przejrzyj kosmetyczkę, jeśli nosisz ja ze sobą, zobacz, czy pomadki jeszcze się nadają do użytku, czy puder się nie potrzaskał albo czy krem do rąk nie jest już wykorzystany. 


4. AKCESORIA KUCHENNE, ZAPASY, LODÓWKA

W tej kategorii umieściłam zarówno akcesoria kuchenne, jak i zapasy czy przegląd lodówki. Zobacz, czy wszystkie przedmioty, które posiadasz w kuchni są użyteczne, czy nie są zniszczone i czy nadają się do dalszego użytkowania. Może masz trzy tłuczki do ziemniaków albo 5 drewnianych łyżek? Czy wszystko to jest Ci potrzebne? 

Przejrzyj także szafkę z zapasami - czy wszystko nadal jest do spożycia? Zobacz daty, uporządkuj kategoriami lub zgodnie z systemem, który Ci odpowiada. Sama mam kilka koszyczków, w których trzymam produkty bezglutenowe, makarony, produkty w puszkach, słoikach itp. Zdecydowanie ułatwia to szukanie danego produktu i przejrzenie, czy mamy wszystko przez zrobieniem listy zakupów. 

Możesz uporządkować także przyprawy, produkty sypkie itp. Może przesypiesz je do pojemników lub słoików, aby wygodnie Ci się z nich korzystało?

Warto także przejrzeć lodówkę - czy wszystko jest jeszcze świeże? Czy są jakieś resztki? A może w zamrażalniku masz kilka zamrożonych obiadów, o których zapomniałaś? Może to czas na to, aby je odmrozić i zjeść, właśnie teraz podczas porządków, aby nie mieć na głowie dużego gotowania. 5. KABLE

Kategoria, która teoretycznie nie powinna zająć dużo czasu, o ile nie masz mnóstwo kabli, złączek, USB, ładowarek itp. mimo wszystko zbierz je w jedno miejsce, przypomnij sobie od czego są (możesz je podpisać, np. wkładając do woreczków strunowych lub nakleić karteczkę). 

Nieużywane, niepotrzebne, może od startych telefonów czy innych urządzeń, wyrzuć do odpowiedniego kosza. Nie są Ci potrzebne a szukanie potrzebnego kabla zajmie Ci dosłownie chwilę.

 

6. KSIĄŻKI, GAZETY, CZASOPISMA 

Kolejna ważna, aż pomijana kategoria to książki, czasopisma, magazyny. Zobacz, które książki leżą od dawna i z nich nie korzystasz. Może to czas, aby powędrowały dalej?

Zastanów się, do których książek będziesz wracać, które chcesz zostawić bo po prostu masz z nimi miłe wspomnienia a które tylko leżą i zajmują miejsce na półce. Książki możesz oddać do biblioteki, sprzedać np. na skupszop, vinted, olx. Zrób miejsce na półkach, uporządkuj je i ciesz się nimi. 

Jeśli masz czasopisma, tu również zrobić porządek. Może masz zalegające stare numery, które są już nieaktualne? Przejrzyj je, a następnie zrób selekcję. 

7. APTECZKA

Przejrzyj leki, jakie masz w domu. Zobacz daty ważności. Jeśli otworzyłaś coś niedawno, zapisz na opakowaniu datę. Pogrupuj leki kategoriami. Możesz w jednym pudełku trzymać leki przeciwbólowe, w drugim np. te w buteleczkach, syropy, preparaty do płukania gardła itp. lub plastry, bandaże, termometr czy maści. Posegreguje je tak, jak Ci będzie wygodnie i tak, abyś łatwo trafiła na odpowiedni lek w razie potrzeby czy gdy musisz to zrobić szybko. 

Ja mam trzy pudełka: w jednym leki przeciwbólowe, na gardło, żołądek itp., w drugim płynne, do płukania, syropy, a w metalowej puszce podręczną apteczkę z produktami pierwszej pomocy czyli plasterkami, opatrunkiem, wodą utlenioną, termometrem itp. myślę, że każdy znajdzie swój system przechowywania.

 

8. POŚCIEL, KOCE I RĘCZNIKI

Pościel, koce i ręczniki to kategoria, która często jest pomijana podczas porządków. A warto też tu zajrzeć i nieco posprzątać. Być może masz kilka pościeli i część z nich już nie nadaje się do użytku. Albo mnóstwo poszarzałych ręczników lub takich, których nie używasz. Albo w tym roku postanowiłaś sobie, że będziesz trzymać się jednej kolorystyki a masz cały misz masz kolorów. Warto zatem przejrzeć te kategorie i zostawić tyle kompletów, ile faktycznie potrzebujesz plus możesz dodatkowo zostawić 1-2 komplety dla gości, o ile w ogóle to ma u Ciebie rację bytu. 

Koce, ręczniki można oddać do schroniska, jednak warto najpierw się upewnić, że jest to tam potrzebne. Ewentualnie można przeznaczyć je chociażby do samochodu, jeśli chcesz wyłożyć bagażnik bo coś przewozisz czy zostawić na działce, gdzie czasami wyjeżdżasz i grillujesz a wieczory bywają zimne.9. UBRANIA, ODZIEŻ SEZONOWA I BUTY

Ubrania, odzież sezonowa i buty to rozległa kategoria, która może zająć Ci dłużej niż pozostałe. Prawdopodobnie masz tu sporo rzeczy, bo i podkategorii jest całkiem dużo: ubrania letnie, zimowe, płaszcze, kurtki, buty, torby, walizki, nakrycia głowy, szaliki, bielizna, spodnie, t-shirty, bluzy, swetry, marynarki itd. 

Patentów na porządki i organizację w tej kategorii jest mnóstwo. Myślę, że podzielę się też moim w osobnym wpisie. Można oczywiście wyjąć wszystko z szaf i przynieść w jedno miejsce ale można też sprzątać kategoriami. Warto podzielić przeglądane ubrania na grupy: zostawiam, oddaję, sprzedaję, wyrzucam i ewentualnie mała kategoria na zastanowienie się.

Sama lubię podzielić te porządki na 3 etapy:  ubrania, buty, torebki, paski i akcesoria. Ale możesz to oczywiście zrobić bardziej szczegółowo. Oczywiście to nie znaczy, że sprzątam wszystko jednego dnia bo czasami jedna kategoria potrafiła zająć mi 3-4 dni! Teraz zminimalizowałam liczbę rzeczy, więc o wiele łatwiej i szybciej mi to poukładać, przejrzeć i potem wybrać co zostaje a czego się pozbywam.

Na koniec, warto też przetrzeć szafę i półki, użyć ładnego zapachu do prania lub płukania tkanin i uprać zarówno sezonowe (do schowania) jak i aktualnie noszone ubrania, może dodać saszetkę zapachową do szafy, wyczyścić buty, wyprasować najczęściej noszone ubrania tak, aby jeszcze bardziej cieszyć się z ich noszenia i aby z przyjemnością otwierać każdego dnia szafę.10. INNE, NIESKATEGORYZOWANE RZECZY

Na koniec, zostawiłam rzeczy, które nie mają bliżej określonej kategorii, ale myślę, że każdy z nas ma takie przedmioty i u każdego mogą się nieco różnić. Albo w tym punkcie wybierzesz kategorię, o której nie było mowy w powyższym planie porządków a według Ciebie jest istotna?

Może to będą sprzęty elektroniczne, rzeczy związane z Twoim hobby, zeszyty, notatki, rzeczy dziecka albo zrobisz porządki wirtualne? Na przykład w telefonie, na mailu lub na komputerze? Albo odświeżysz balkon lub posprzątasz w piwnicy czy komórce lokatorskiej? Albo sprawdź w każdym pomieszczeniu czy masz jakieś rzeczy, które nie mają swojego miejsca? Może zastanowisz się, gdzie powinieneś je przechowywać i już na stałe nadasz im odpowiednie miejsce? Do dzieła!


Co uporządkujesz najpierw? Czy podejmiesz się wyzwania i zadbasz o swoją przestrzeń?

 

ZOBACZ TAKŻE:

instagram