Kąpiele solankowe w domu - na co pomagają, po co je stosowaćSolanki odkryłam kilka lat temu i od tamtej pory na stałe zagościły w mojej łazience. Często potrzebujemy się zrelaksować, szukamy sposobu na odprężenie się czy skumulowany stres. Solanki to jedna z rzeczy, która może nam w tym pomóc. Dodatkowo, mają szereg innych właściwości. Kąpiele solankowe oraz inhalacje solankowe - na co pomagają, po co je stosować i jak używać? Na te pytania znajdziesz odpowiedź w tym wpisie!


Solanki. Kąpiele solankowe i inhalacja. Po co stosować?


Co to jest solanka?

 
Solanka to wodny roztwór, kompozycja minerałów, która wykazuje działanie lecznicze i zawiera dużą liczbę jonów sodowych. Kąpiel solankowa to rodzaj zabiegu leczniczego, który wykorzystuje właściwe stężenie soli w wodzie.
 
Solanka z Zabłocia, którą sama używam, ma największą na świecie zawartość jodu, dochodzącą do 140 mg/litr i wydobywana jest  z głęboko położonych złóż wód leczniczych jodowo-bromowych.

WHO uznała jod za jeden z niezbędnych pierwiastków do prawidłowego rozwoju i utrzymania dobrego stanu zdrowia. Prawie 90% powierzchni naszego kraju dotyczy niedobór jodu, a chorobami tarczycy jest zagrożone ok. 8 mln osób. Regularne stosowanie solanki to jeden ze sposobów na usunięcie tego problemu.


Solanki prosty sposób na przeziębienie jak stosować


Na co stosować solanki? Działanie


Solanki wpływają pozytywnie na nasz organizm i wspomagają leczenie wielu chorób i schorzeń. Przede wszystkim nawilżają drogi oddechowe, rozrzedzają śluz i ułatwiają odkrztuszanie. Są pomocne przy alergicznych schorzeniach nosa i zatok, zapalenia gardła, niedoczynności tarczycy, przy schorzeniach dermatologicznych typu łuszczyca, egzema, a także przy nerwicy, stanach przemęczenia, spadku odporności na stres. Solanki wzmacniają układ nerwowy, łagodzą uczucie niepokoju. Dodatkowo wspomagają likwidację przykrego zapachu potu. Rozpylanie solanki sprzyja nawilżaniu i oczyszczaniu pomieszczenia z pyłków i alergenów.

Warto oczywiście pamiętać, że solanki mają także przeciwwskazania. Zaliczamy do nich m.in. stany gorączkowe, uczulenie na jod lub którykolwiek ze składników solanki, ciężka niewydolność krążeniowo-oddechowa, ciąża, choroby przewlekłe - warto wszystko skonsultować z lekarzem.

Solanki w domu do kąpieli

Solanki - kiedy używać?


Powyżej wymieniłam zalety solanek i sytuacje, w których najczęściej się ich używa. Ja zazwyczaj sięgam po solanki w dwóch przypadkach. Gdy czuję, że "coś mnie bierze" - jestem osłabiona, mam zatkany nos, dreszcze i wyczuwam zbliżające się przeziębienie. Nie czekam aż się rozwinie, tylko działam od razu i robię sobie kąpiel solankową lub inhalację. 
 
Po solanki sięgam także wtedy, gdy chcę się zrelaksować, czuję, że ciało się spięte, jestem zdenerwowana lub zmęczona po całym dniu i chcę się rozluźnić. W obu przypadkach czuję znaczną poprawę, dlatego sięgam po nie regularnie, bo widzę po nich efekty.


Trzy ulubione metody z wykorzystaniem solanek


1. kąpiel solankowa
2. inhalacja solanką
3. rozpylanie solanki w pomieszczeniu za pomocą dyfuzora 


solanki do aromaterapii i kąpieli

Jak przygotować kąpiel solankową?


W zależności od tego, czy jest to kąpiel lecznicza czy relaksacyjna stosujemy odpowiednią ilość produktu i regulujemy czas takiej kąpieli. 
 
Na domowe warunki, do kąpieli aromatyczno-relaksacyjnej możemy zastosować solankę kąpielową, którą wlewamy do przygotowanej w wannie wody, od 300 do 1000 ml. Ja stosuję mniej więcej 1/3 opakowania solanki do takiej kąpieli i średnio przebywam w niej 15-20 min. 
 
Kąpiele solankowe stosowane są też w gabinetach i uzdrowiskach. Kąpiele lecznicze, które są stosowane w seriach, zazwyczaj 10 zabiegów, to kąpiele z zastosowaniem od  1 l do nawet 80 l solanki. 


Jakie solanki wybrać?


Ja sięgam po Solanki z Zabłocia w trzech wersjach: kąpielowej, inhalacyjnej i aromaterapeutycznej. Można je kupić bezpośrednio w sklepie na stronie producenta lub na allegro. Solanki inhalacyjne i do aromaterapii wystarczy rozcieńczyć w stosunku 1:3 i wlać do dyfuzora lub do inhalatora. Zazwyczaj kupuję wersję 1l, ale są też dostępne duże pojemności (5l).


kąpiele solankowe na stres i napięcie nerwowe
solanka z Zabłocia skład
 

Czy warto kupić solanki?


Podsumowując, czy warto kupić solanki i je stosować?
Z mojego doświadczenia jak najbardziej tak! Oczywiście warto zapoznać się z przeciwwskazaniami lub porozmawiać z lekarzem a także zaobserwować swoje samopoczucie po ich użyciu. Nie stosuję ich zbyt często, a w sytuacjach kiedy faktycznie tego potrzebuję - max. raz-dwa razy w tygodniu. Profilaktycznie 2 razy w miesiącu, bardziej dla odprężenia się i zrelaksowania. 
 
Bardzo lubię sięgać po taką formę produktu - najczęściej wybieram kąpiele solankowe lub rozpylam solankę inhalacyjną bądź do aromaterapii w dyfuzorze. Nie tylko pozytywnie oddziałuje na moje ciało ale także na zmysły.
 
solanka z zabłocia kąpiele solankowe w domu


Stosowaliście kiedyś solanki? A może kąpiel solankowa jest Wam znana? Czy również obniżyły napięcie i stres albo zapobiegły przeziębieniu? 
 
ZOBACZ TAKŻE:

instagram