Top 7 najlepsze gry planszowe na domówkę

najlepsze gry planszowe na domówkę


Co robić na domówce? Na imprezie w domu, czyli domówce oprócz pysznego jedzenia i dobrej muzyki nie może zabraknąć gier planszowych, które umilą spędzany razem czas. Jakie gry planszowe dla dorosłych wybrać? Która gra planszowa jest najlepsza? Poniżej mój subiektywny ranking gier planszowych, które warto kupić. Będą tu zarówno tradycyjne gry planszowe z kostką i pionkami, ale także z kartami i dodatkowymi elementami. Wśród nich znajdziecie rodzinne gry planszowe (idealne na okres świąteczny), imprezowe gry planszowe i gry planszowe dla dwojga. Są to również gry, które świetnie sprawdzą się jako integracyjne gry i na przełamanie lodów. W każdą z nich można zagrać w większym gronie. Zatem zapraszam na listę gier planszowych, w które warto zagrać!

 
 

Ranking najlepszych gier planszowych na domówkę 

Jakie gry planszowe warto kupić?

 
 

1. 5 sekund

5 sekund to prosta gra, która może dostarczyć wiele śmiechu i łez radości. Idealna na rozkręcenie towarzystwa. Losujemy kartę z pytaniem, na odpowiedź którego mamy tylko 5 sekund, które odmierza klepsydra. I choć pytania są proste to udzielenie odpowiedzi wcale nie należy do łatwych ze względu na tak krótko czas, emocje i napięcie. 
 
Przy wymyślaniu odpowiedzi jest mnóstwo śmiechu, gdyż czasem są zabawne, nieprzemyślane lub totalnie nietrafione i właśnie to sprawia, że zabawa przy tej grze jest przednia. Bardzo polecam! Są również wersje dla dzieci i 18+ bez cenzury.

 

 

2. Kolejka

Kolejną propozycją jest Kolejka. Ta gra sprawdzi się zwłaszcza, gdy wśród zaproszonych będą także nieco starsze osoby. Dzięki niej przypomną sobie czasy PRL a i może opowiedzą ciekawą anegdotę przy okazji. 

Kolejka to gra planszowa oparta na słynnych kolejkach po towary w czasach PRL-U. Musimy kupić dany towar, więc stoimy w kolejkach, ale często ktoś sprzątnie nam ostatnią sztukę przed nosem, przesunie nasz pionek na koniec kolejki lub rzuci hasłem : remanent. Bardzo ciekawa i wciągająca, zwłaszcza, gdy mamy więcej graczy. (Reglamentacja widoczna na zdjęciu to mini gra podobna do Kolejki).

gra planszowa kolejka
gra planszowa kolejka


3. Dixit

Dixit to gra towarzyska, w której musimy użyć wyobraźni i nieco pomyśleć. Wybieramy kartę, z którą mamy jakieś skojarzenia i przedstawiamy je innym. Może to być jedno słowo, fragment piosenki, jakaś gra słów, lub cokolwiek innego. Pozostali uczestnicy szukają wśród swoich kart taką, która najbardziej pasuje do naszego skojarzenia. Wszystkie karty wędrują na stół i po potasowaniu i rozłożeniu, gracze obstawiają, która z tych kart to właśnie ta karta przedstawiona przez rozgrywającego. 

A karty są różne, bajkowe, mające wiele elementów, czasem trudne do opisania, ale gdy nabierzemy wprawy i trochę pogłówkujemy, skojarzenia same nam się będą nasuwać. W grę najlepiej gdy grają 4 osoby lub więcej.

gra planszowa dixit na imprezę i domówkę


4. Wsiąść do pociągu

Wsiąść do pociągu to gra logiczna, w której realizujemy bilety tworząc połączenia kolejowe, budujemy dworce i przemierzamy Europę. Gra, podczas której nie będziesz się nudzić! 

Ciekawa plansza z mapą Europy, kolorowe wagony, dworce, bilety z pewnością urozmaicą grę. Rywalizuj z innymi graczami, myśl i twórz długie trasy! Zagrasz w nią już w dwie osoby, ale warto zebrać większą ekipę graczy.

gra planszowa wsiąść do pociągu gra na domówkę
gra planszowa wsiąść do pociągu gra na domówkę


5. Gra Domówka Trivial Pursuit

Domówka Trival Pursuit to mała, niepozorna gra, która może dostarczyć mnóstwo rozrywki! Już sama nazwa wskazuje, że będzie odpowiednia na domówkę! W dodatku znajduje się w małym, poręcznym i zamykanym pudełku, które można wrzucić do torebki czy plecaka i zabrać ze sobą, gdzie tylko chcemy! 
 
Na każdej karcie znajdują się pytania z różnych dziedzin: muzyka, podróże, lifestyle, kuchnie świata, filmy i seriale oraz kim jestem. Odpowiadamy na to, którego kolor wylosujemy kostką. Czasami pytania są trudne, innym razem zabawne lub śmiesznie proste, ale to, co mnie zaskoczyło to fajna rywalizacja, jaka pojawia się w grze. 
 
Czego Krzysztof Krawczyk nie dał przyjacielowi? Kto otwierał wino ze swoją dziewczyną? Gdzie w Polsce występują żubry? Kto jest mamą Boskich? Co oznacza słowo hasiok i jakim pojazdem Conrado Moreno wjechał w publiczność? Z tymi i innymi pytaniami musicie zmierzyć się w Domówce.

 
gra domówka trivial pursuit
gra domówka trivial pursuit


6. Piątka

Piątka to świetna, imprezowa gra, która rozkręci domówkę. Gra w skojarzenia, która pobudzi Wasze szare komórki. Kolorowa gra zawiera kości, karty i oczywiście klepsydrę odmierzającą czas, aby dodać nieco smaczku, tempa i zachęcić do rywalizacji. 

Jak połączyć słowa plastik i kobieta? Albo część ciała i warzywo? Macie pomysł na skojarzenie? Często wychodzą różne dziwne lub śmieszne powiązania. Gra Piątka to gra, w którą można zagrać niemal w każdym gronie - zarówno młodsi jak i starsi mogą wymyślać skojarzenia i świetnie się przy tym bawić!

gra planszowa Piątka skojarzenia
gra planszowa Piątka skojarzenia

 

7. CV

Ostatnią propozycją na tej liście jest gra towarzyska CV. W tej grze możesz zbudować swoją historię i ścieżkę kariery na nowo! Wymarzona praca, umiejętności, podróże, a może rodzina, hobby. 

Każdy z graczy rzuca czterema kośćmi, za co dostaje żetony, które można wymieniać na karty i tworzyć swoją historię a także CV jak najlepiej. Czasami los nam sprzyja, innym razem mamy pecha - jak to w życiu. Gra logiczna, fabularna, w którą można grać już od dwóch osób.

gra planszowa karciana CV
gra planszowa karciana CV


To moje subiektywne zestawienie 7 gier planszowych i karcianych, które sprawdzą się na domówce. Oczywiście na rynku mamy mnóstwo różnych propozycji i każdy znajdzie coś fajnego dla siebie, jednak nie sposób przetestować ich wszystkich. Jestem ciekawa, czy znacie którąś z polecanych przeze mnie gier i jakie macie wrażenia. A może dopisalibyście coś do tej listy?Jakie planszówki lub gry karciane polecacie na domówkę czy imprezę? W co lubicie grać? Co dopisalibyście do tej listy? Koniecznie podzielcie się swoimi ulubionymi grami w komentarzu!


ZOBACZ TAKŻE:

instagram