Czytnik Kindle - czy warto kupić?

czytnik ebooków Kindle czy warto kupić

Odkąd pamiętam, bardzo lubiłam czytać książki. Kupowałam lub wypożyczałam z biblioteki i czytałam. Jednak książki przestały mi się mieścić na półkach, nieco zagracały przestrzeń i zwyczajnie było ich za dużo. Wtedy bardzo chciałam mieć czytnik Kindle, który polecało wiele osób. W tym wpisie odpowiem na pytanie czy warto kupić czytnik ebooków, jakie ma wady i zalety. Zatem, jeśli zastanawiasz się, czy kupić czytnik to ten wpis jest dla Ciebie.


Dlaczego zdecydowałam się na zakup czytnika ebooków Kindle?

Długo zastanawiałam się, czy ten gadżet tak naprawdę jest mi potrzebny. Przecież mogę kupować nadal książki i potem je sprzedawać lub wypożyczać z biblioteki. Jednak tak naprawdę biblioteki wokół mnie nie są zbyt dobrze wyposażone i nie zawsze jest tam to, co akurat chcę przeczytać. Patent ze sprzedawaniem? Oczywiście nadal to robię, jednak jest to czasochłonne i nie zawsze dany egzemplarz się sprzeda. Wtedy pozostaje trzymać je na półkach, a stosy piętrzą się prawie pod sufit. Gdy zainteresowałam się minimalizmem i upraszczaniem życia, nie chciałam mieć zagraconego mieszkania i nadmiar zaczął mnie zwyczajnie przytłaczać. Wtedy znów wróciłam do tematu czytnika ebooków i poważnie zastanawiałam się nad tym, aby go kupić. Ostatecznie czytnik Kindle dostałam w prezencie i nie żałuję. W tym wpisie chciałabym opowiedzieć więcej na jego temat i podzielić się opinią po ponad roku użytkowania czytnika Kindle.

Co lepsze: czytnik ebooków czy tablet?

Otóż dla mnie odpowiedź jest jednoznaczna: to dwa różne urządzenia, służące do różnych celów. Na tablecie można przeglądać internet, pracować, oglądać filmy czy youtube a przy okazji także czytać. Czytnik ebooków jak sama nazwa wskazuje przeznaczony jest tylko do czytania elektronicznych wersji książek. Jeśli pytamy jednak co lepiej wybrać do czytania książek: czytnik czy tablet to oczywiście odpowiem, że czytnik. To urządzenie wyposażone jest w specjalny wyświetlacz e-ink, sprawia wrażenie, że mamy do czynienia ze zwykłą książką, nie odbija światła tak jak tablet czy telefon, zatem spokojnie możemy czytać na zewnątrz, nawet w słońcu i nie męczy wzroku tak jak inne urządzenia elektroniczne, w tym tablet.


Jaki czytnik ebooków kupić?

Na rynku mamy kilka różnych marek, które oferują czytniki ebooków. Mamy m.in. pocketbook, inkBook i chyba najpopularniejszy Kindle. Od początku wiedziałam, że chcę mieć czytnik Kindle, polecało go wiele osób, odpowiadał mi jego wygląd, parametry i funkcje. Czytnik ebooków, który posiadam to Kindle Paperwhite 3 w kolorze białym. Początkowo myślałam, aby zamówić go przez Amazon, ale ostatecznie został kupiony w Polsce, w jednym ze znanych sklepów z rtv i agd. Tak naprawdę, osoby, które uwielbiają czytać, docenią każdy z tych czytników. Dla mnie istotny był przede wszystkim fakt, iż czytnik został wyposażony w wyświetlacz e-ink, imitujący prawdziwy papier, który nie męczy wzroku, ma funkcję podświetlenia i ładny, prosty wygląd.

czy warto kupić czytnik ebooków Kindle

Kindle Paperwhite 3 - czy warto kupić?

Czytnik, który używam już prawie 1,5 roku to Kindle Paperwhite 3. Wyposażony jest w wyświetlacz e-ink, ma dotykowy ekran i jest bardzo prosty w obsłudze. Ma wifi, więc możemy połączyć się z internetem, chociażby po to, aby pobierać książki, ale także możemy je przesyłać za pomocą kabla usb, który służy także do ładowania naszego urządzenia. Jeśli już jesteśmy przy ładowaniu to warto wspomnieć o baterii. Bateria trzyma naprawdę długo - do 4 tygodni, w zależności od tego, jak długo czytacie każdego dnia. Ja zwykle czytam ok.1-2 godziny dziennie i zwykle ładuję swój czytnik ebooków raz na 3 tygodnie. Warto zaznaczyć, że często nie wyłączam całkowicie urządzenia, tylko go blokuję tak, aby szybko można było go otworzyć, dosłownie dwoma kliknięciami. Czytnik Kindle obsługuje takie formaty tekstu jak: pdf, mobi, txt, html, doc, docx, prc, azw, azw3. Tak naprawdę korzystam głównie z pierwszych dwóch. Dla mnie istotny był także wygląd czytnika - lubię kolor biały i w takim też odcieniu wybrałam swój Kindle. Po pewnym czasie dokupiłam sobie zamykane etui, aby czytnik się nie niszczył zarówno podczas codziennego czytania jak i podczas podróży czy noszenia go w torebce. Jestem bardzo zadowolona z zakupu i jak najbardziej polecam zakup czytnika, ale jeśli jeszcze się zastanawiacie, poniżej wypisałam zalety i wady tego urządzenia, które być może pomogą Wam w podjęciu decyzji.

czy warto kupić czytnik ebooków Kindle plusy i minusy

Czytnik ebooków - wady i zalety

Zalety czytnika ebooków

1. Rozmiar i ciężar
Zacznę od zalet, bo jest ich zdecydowanie więcej. Przede wszystkim wielkość urządzenia i ciężar (tylko ok.200 g) pozwala mi zabierać go i czytać w każdym miejscu. Z książkami bywało różnie - niektóre były bardzo ciężkie, duże i zajmowały dużo miejsca w torebce czy walizce. Poza tym, w kolejce czy np. w autobusie o wiele łatwiej mi wyciągnąć czytnik, który jest mniejszy i mogę trzymać go w jednej ręce, z papierową książką nie zawsze było mi wygodnie.  

2. Wiele książek w jednym miejscu i ciągłość czytania
Nie muszę się też martwić, że gdy skończę czytać jedną książkę, to nie będę miała co czytać. Od razu mogę sięgnąć po kolejną, jednym kliknięciem. Zauważyłam, że odkąd posiadam czytnik ebooków, czytam o wiele więcej książek. Głównie z tego względu, że mam do nich łatwy dostęp, samo urządzenie często zabieram ze sobą w różne miejsca i czytam w niemalże każdej wolnej chwili. Czekam w kolejce do lekarza? Wyjmuję z torebki czytnik i umilam sobie ten czas czytaniem. Mam przed sobą dwugodzinną podróż pociągiem? Od razu pakuję czytnik tak, abym mogła czytać w drodze i się nie nudzić. Jak widzicie, można wykorzystać każdą wolną chwilę na czytanie, nawet krótkie odcinki czasowe, które normalnie przeczekalibyśmy i które nieraz nam się dłużą, a przecież wcale nie musi tak być.

3. Specjalistyczny wyświetlacz
Kindle Paperwhite posiada wyświetlacz e-ink, który imituje papier i nie męczy wzroku i podświetlenie, które możemy regulować w zależności od potrzeb. Nie odbija światła, jak np. tablet czy smarfon i spokojnie można czytać w każdych warunkach, nawet przy dużym słońcu.

4. Popularne formaty książek
Czytnik Kindle obsługuje popularne formaty jak mobi i pdf, w których zapisane jest większość książek, więc bez problemu będziemy mogli na nim czytać zakupione przez nas pozycje lub stworzone pliki przez nas (np. notatki na studia czy inne dokumenty).

A jeśli korzystasz z Legimi to Kindle świetnie się do tego nada! Możesz przesłać miesięcznie aż 10 książek i czytać wygodnie na czytniku.

Sama korzystam z Legimi w taki sposób i uwielbiam! Jeśli chcecie otrzymać DARMOWY dostęp na 30 dni do ogromnej bazy ebooków i audiobooków to zostawiam link polecający. Wystarczy, że się z niego zarejestrujecie a przez miesiąc czytacie za darmo! A jeśli przedłużycie dostęp to i ja dostanę 2 tygodnie darmowego czytania. Myślę, że to fajny deal, prawda? (:





5. Łatwość przesyłania książek
Książki możemy przesyłać za pomocą usb, pobierać bezpośrednio z Kindle store lub przez specjalny mail, który zostaje przypisany do naszego urządzenia i na który możemy przesyłać książki i mieć je od razu na Kindle'u.

6. Dodatkowe funkcje
Czytnik Kindle Paperwhite 3 ma także różne dodatkowe funkcje, jak np. wbudowany słownik, funkcję zaznaczania tekstu, wyszukiwarkę czy zmiana rozmiaru czcionki (tylko w mobi).

7. Uporządkowana przestrzeń
Co jeszcze? Jakie zalety ma czytnik Kindle? Dla mnie istotną kwestią było także to, że mogę mieć i czytać wiele książek a przy tym, nie zagracać swojej przestrzeni. Oczywiście, nadal kupuję papierowe wersje, jednak jest ich zdecydowanie mniej i zwykle są to te egzemplarze, które mają dla mnie jakieś znaczenie, bardzo chcę mieć je na półce, wiem, że będę do nich wracać lub są to po prostu książki o takim charakterze, z których czegoś się dowiem, nauczę, będę regularnie z nich korzystać.


czy warto kupić czytnik ebooków Kindle Paperwhite 3


Wady czytnika ebooków

1. To nie jest prawdziwa książka
Dla niektórych osób wadą może być to, że jednak to elektronika. Nie poczujemy zapachu papieru, nie usłyszymy szelestu książek czy nie możemy dotknąć kartek. Ja jednak, ze swojego doświadczenia już wiem, że nie jest to coś, co bardzo mocno przeszkadza i tak naprawdę nie zwracam na to uwagi. Oczywiście, lubię nadal papierowe książki i zdarza mi się takie kupować, ale o wiele rzadziej niż kiedyś. 

2. Cena czytnika
Wadą może być stosunkowo wysoka cena czytników. 500zł (cena tego konkretnego modelu, ale bywają i droższe) to spory, jednorazowy wydatek. Jednak w przeliczeniu to średnio ok. 16-20 książek, więc każdy musi odpowiedzieć sobie na pytanie, czy warto. Ja jednak uważam, że to dobry wybór i rzecz, która posłuży nam na lata. 

3. Cena ebooków
Cena ebooków potrafi być też wysoka lub porównywalna do wersji papierowej. Niestety nie różni się znacznie od ceny zwykłych książek. Lubimy mieć coś fizycznie, za co zapłaciliśmy. Choć oczywiście warto polować na promocje lub oferty specjalne i darmowe ebooki (jak np. na woblink).

czy warto kupić czytnik ebooków Kindle wady i zalety

Czytnik ebooków Kindle - moja opinia i podsumowanie

Czy zatem warto kupić czytnik Kindle? Uważam, że tak! To naprawdę świetne urządzenie, dzięki niemu czytam o wiele więcej, mogę zabierać go wszędzie, jest mały, lekki, nie zajmuje dużo miejsca, a pomieści kilkaset książek. Dzięki funkcji e-ink i podświetleniu mogę czytać o każdej porze, nawet w największym słońcu, bez mrużenia oczu i dopatrywaniu się, co tam jest napisane. Jest bardzo wygodny, rewelacyjnie się na nim czyta, na bieżąco możemy podpatrywać ile procent książki jest już za nami i mobilizować się do dalszego czytania. Bateria umożliwia czytanie przez wiele wiele godzin, a urządzenie ładujemy mniej więcej raz w miesiącu. To był naprawdę trafiony zakup, a tak naprawdę prezent, którego zalety mogliście poznać w tym poście.

Mam nadzieję, że ten wpis pomoże Wam w zdecydowaniu o tym, czy warto kupić czytnik ebooków. Jeśli tak było, koniecznie dajcie o tym znać w komentarzu lub udostępnijcie ten wpis, będzie mi bardzo miło.


A Wy, co wybieracie, czytnik czy tradycyjne książki? A może podobnie jak ja, łączycie te dwie wersje? 

instagram