24 książki, które chcę przeczytać w 2024 roku

książki do przeczytania w 2024 roku

Jak co roku, zgodnie z małą tradycją na tym blogu, publikuję książki, które chcę przeczytać w ciągu najbliższych 12 miesięcy. Tym razem lista 24 książek do przeczytania w 2024 roku. 

Jest to lista książek, które chciałabym przeczytać w tym roku, ponieważ z jakiegoś powodu mnie zainteresowały - może interesuję się danym tematem, mają ciekawy tytuł, opis lub ktoś je polecał. Nie jest to jednak sztywna lista, której muszę się trzymać i z niej rozliczać. Jak zawsze, daję sobie furtkę na czytanie innych książek czy nowości, które pojawią się po drodze, a ta lista to tylko wskazówka - będę do niej zaglądać i wybierać z niej książki, gdy poczuję taką potrzebę lub będę szukała pomysłu na dany moment. Taka lista motywuje do czytania i myślę, że i Wy może znajdziecie na niej coś dla siebie.


24 książki do przeczytania w 2024 roku

Jeśli szukacie ciekawych książek to koniecznie sprawdźcie pozostałe wpisy z tej serii z poprzednim lat. Gwarantuję Wam, że książki się nie przedawniły, znajdziecie tam mnóstwo interesujących, fascynujących pozycji.

24 książki na 2024 rok


1. Self Care Droga do samoakceptacji Andżelika Dominiak-Banach

Ta książka to wspaniale wydana książka rozwojowa, którą zaczęłam czytać i przerabiać w ubiegłym roku. Nie dokończyłam jej, więc chcę to zrobić w tym roku. Poza tym, to nie jest książka, którą pochłonie się w jeden dzień bo to coś w rodzaju kurso-książki - trzeba z nią usiąść, pracować z ćwiczeniami i zmianą myślenia. 

 

2. Sexy zaczyna się w głowie. Samoakceptacja - samoświadomość - seksualność Karolina Cwalina - Stępniak Paulina Klepacz

Ta książka trafiła do mnie za sprawą jednej z edycji Wielkiej Wymiany Książkowej. Świetnie wydana, bardzo dużo treści, ćwiczeń i to wydawnictwo Sensus, które ma w swoim asortymencie naprawdę dobre pozycje, więc tym bardziej mnie ciekawi. 


3. Kod emocji dr Bradley Nelson

Ta książka przewijała się na instagramie na wielu kontach i bardzo mnie zaciekawiła. Nie wiem, czy dowiem się z niej czegoś nowego o emocjach to mimo wszystko chcę ją przeczytać i zobaczyć o co tyle szumu. Tym bardziej, że są tu ukazane techniki uwalniania emocji co jest bardzo interesujące i ważne, a co już znam z kursów.


4. Czując. Rozmowy o emocjach Agnieszka Jucewicz

Poprzedni rok był dobrym rokiem pod względem książek dotyczących rozwoju. Zaczęłam też zgłębiać temat emocji i przeczytałam sporo na ten temat. Chcę jeszcze zgrabnie zakończyć ten temat tą książką, w której to wypowiadają się znawcy ludzkiej psychiki. Myślę, że to będzie dobre podsumowanie tego wszystkiego, czego się nauczyłam i dowiedziałam do tej pory.

 


 

5. Kochaj ludzi, używaj rzeczy Joshua Fields Millburn Ryan Nicodemus

Zupełnie nie wiem, czego się po niej spodziewać, bo osoba, od której ją dostałam, mówiła, że to coś innego, niecodziennego i to książka, którą trzeba odłożyć, przemyśleć i znów wrócić. Tym bardziej jestem zaciekawiona i chętnie ją przeczytam. 

 

6. Jak ukoić swoje wewnętrzne dziecko Ariane Calvo

Ta książka przewinęła mi się na Instagramie, dużo słyszałam dobrego na jej temat więc chcę ją przeczytać i sama się przekonać. PRZECZYTANA


7. Finansowy ninja Michał Szafrański

Ta książka pojawia się w zestawieniu już nie pierwszy raz. A wszystko przez to, że zaczęłam ją czytać a potem już nie wróciłam. Mam nadzieję, że ten rok będzie inny i w końcu doczytam ją do końca. A jeśli nie znajdę na nią czasu ...to chociaż będzie to inspiracja dla Was, bo ta książka jest genialna i znajdziemy w niej dużą dawkę wiedzy.


8.  I co z tym zrobisz? Rozwiń swoją wysokosprawczość Andrzej Tucholski

Książka osoby, którą uwielbiam za życiowe ogarnięcie i podejście do życia. Totalnie przemawia do mnie to, co mówi - uwielbiam jego filmy na youtube i podcasty. Nie mogło w tym zestawieniu zabraknąć jego książki o wysokosprawczości. Książki, którą nie tylko się czyta ale "przerabia". To nie będzie książka na raz, ale na wiele długich wieczorów lub poranków - w zależności kiedy będę po nią sięgać i z nią pracować.


9. Drive Kate Stewart

Ach, ta książka była u mnie na liście do przeczytania od kilku lat! Aż w końcu trafiła w moje ręce za sprawą Wiekiej Wymiany Książkowej. Zatem jeśli już ją mam na półce to koniecznie chcę przeczytać w tym roku. Podobno to nie jest zwykły romans czy obyczajówka, ale bardzo wciągająca, emocjonująca opowieść, która na długo zostaje w pamięci. 


10. The Spanish Love Deception  Elena Armas

Przeczytałam już a potem się okazało, że TSLD to pierwszy tom tej serii, choć można czytać je niezależnie, bo w każdej z nich mamy losy innej pary. Ta książka była swego czasu bardzo popularna, zwłaszcza na TikToku, a że ja bardzo lubię new adult/young adult to nie mogłam jej sobie odmówić. PRZECZYTANA

 

11. Wniosek o wybaczenie Natalia Sońska

Natalia Sońska to jedna z nielicznych polskich autorek, której czytam wszystkie książki. Pierwsza część czyli paragraf na miłość bardzo mi się podobała, dlatego nie mogę sobie odpuścić kolejnej części. Jest na Legimi więc wykupię sobie pakiet i będę czytać!

A jeśli Ty też chcesz czytać książki na telefonie czy czytniku a w dodatku za darmo, to możesz skorzystać z mojego linku polecającego na darmowy dostęp do Legimi na 30 dni. <- Wystarczy, że klikniesz w odnośnik.


12. Do usłyszenia Julia Whelan

W moim zestawieniu lubię też zamieścić lekką lekturę na lato. I myślę, że ta taka będzie. Zaczęłam słuchać darmowy fragment i myślę, że mi się spodoba. Jeśli będzie na Legimi to latem po nią sięgnę.

 


 

13. Zdążyć do domu na święta Anna Chaber

Co roku wybieram sobie jedną-dwie świąteczne książki. Ta nie należy do lekkich, ale podobno zapamięta się ją na długo. Miałam czytać na Legimi ale chyba w końcu kupię wersję papierową bo ostatnio bo takie sięgam częściej. Edit: już mam wersję papierową i będę czytać w styczniu. PRZECZYTANA


14. Miłość pod choinkę Klaudia Duszyńska

Kolejna świąteczna pozycja, o której tym razem nic nie wiem. Gdzieś mi się wyświetliła, ma okładkę iście świąteczną i opowiada o losach dwóch przyjaciółek, które wyjeżdżają w malownicze strony na Święta. I oczywiście pojawi się także wątek romantyczny. Lubię również takie lekkie historie do poczytania z kubkiem parującej, aromatycznej herbaty w ręku. PRZECZYTANA


15. Book lovers Emily Henry 

Książka autorki m.in. Beach Read czy Ludzie, których spotykamy na wakacjach. Swego czasu było o niej głośno, a że lubię lżejsze pozycje na długie wieczory czy weekendy to ta też wpada listę.


16. Nie zapomnij o mnie Mhairi McFarlane

Okładka tej książki mignęła mi gdzieś na bookstagramie i na tyle mnie zainteresowała, że powędrowała na listę książek do przeczytania. Spodziewam się kolejnej lekkiej lektury, ale kto wie, czym mnie zaskoczy.

 


17. Życie zaczyna się każdego dnia Anne Igartiburu

To książka, której nie przeczytamy w jeden dzień. To zbiór 366 refleksji na każdy dzień roku. Myślę, że wspaniałe byłoby ją właśnie w taki sposób czytać. Na przykład zaczynając dzień od tej książki. Książka jest ładnie wydana i to z pewnością coś takiego, do czego można wielokrotnie wracać. 


18.  O czym kłamią myśli Iza Maliszewska

Stosunkowa nowość, która zdobyła serca wielu osób na Instagramie. Sama chcę się przekonać, czy książka jest faktycznie dobra. Książka dotyczy emocji, tendencji w myśleniu, odporności psychicznej, wpływie wdzięczności na postrzegania świata i wielu innych kwestii. Bardzo mnie zaciekawiła, tym bardziej, że lubię poradniki dotyczące rozwoju, emocji czy pułapek myślenia.


19. Szczęśliwy mózg Rick Hanson

 Książka o budowaniu nowych połączeń neuronowych w mózgu i zmianie swojego życia. Bardzo lubię książki dotyczące naszego mózgu i tego, jak możemy z nim pracować, więc i ta wskoczyła na listę.


20. Mózg chce więcej. Dopamina. Naturalny dopalacz Daniel Z. Leberman

Kolejna książka o mózgu, tym razem dotycząca dopaminy. O tym, dlaczego pragniemy wrażeń, dlaczego wszystko prędzej czy później się nudzi i jaki wpływ ma dopamina na wiele dziedzin naszego życia.


21. Zanim odejdziesz Klaudia Bianek

Nie może też zabraknąć najnowszej książki Klaudii Bianek. Na ten moment, gdy powstaje ta lista, jeszcze nie znam fabuły a premiera książki przypada na końcówkę stycznia więc niebawem. Lubię powieści Klaudii więc i tej nie mogę przegapić.

Jak zawsze zostawiam też kilka wolnych miejsc, które uzupełnię na przełomie stycznia/lutego, gdy zobaczę ciekawe premiery na ten rok. A może Ty podzielisz się swoimi książkami, które chcesz przeczytać lub coś mi zaproponujesz?

22. ?

23. ?

24. ?


A Ty jakie książki chcesz przeczytać w tym roku? Może masz już jakąś listę albo screeny okładek w telefonie? Podziel się! A może na mojej liście znalazłaś/eś coś dla siebie?

instagram