23 książki na 2023 rok

23 książki na 2023 rok


To już stało się małą tradycją tego bloga, że z początkiem roku pojawia się wpis, w którym pokazuję propozycje książek, które chcę przeczytać w danym roku. Tym razem lista 23 książek do przeczytania w 2023 roku. 

Jak zawsze zaznaczam, że jest to lista książek, które chciałabym przeczytać, bo z jakiegoś powodu mnie zainteresowały - albo z polecenia innych, ze względu na ciekawy tytuł, opis czy fabułę. Nie jest to jednak sztywna lista, której muszę się trzymać i z niej rozliczać. Po drodze mogą się pojawić inne książki, ta lista ma być tylko wskazówką, propozycją - będę do niej zaglądać i wybierać z niej książki, które akurat w danym momencie będę chciała przeczytać. Taka lista motywuje do czytania i myślę, że i Wy może znajdziecie na niej coś dla siebie.


23 książki do przeczytania w 2023 roku

A jeśli szukacie ciekawych książek, to moje propozycje znajdziecie nie tylko w tym wpisie, ale także w tych z ubiegłych lat. Myślę, że to świetna inspiracja i mam nadzieję, że wybierzecie coś dla siebie na ten rok!
 

książki do przeczytania w 2023 roku


1. 4 tysiące tygodni Oliver Burkeman

Na pierwszym miejscu pojawiła się książka, która ogromnie mnie zaciekawiła już samym tytułem. To książka o tym, żeby przestać robić wszystko, nauczyć się odpuszczać i  skupić się na tym, co dla nas ważne, gdyż nie jesteśmy w stanie zrobić wszystkiego, zobaczyć wszystko czy przeczytać. To mocno do mnie przemawia, zwłaszcza w dobie czczenia produktywności i wielozadaniowości. Książkę już zamówiłam i myślę, że to od niej rozpocznę ten rok. PRZECZYTANA


2. Drobne przyjemności czyli z czego się cieszyć gdy życie nie rozpieszcza Hannah Jane Parkinson

To książka o tym, co może sprawiać przyjemność. To dowód na to, że zawsze możemy znaleźć pozytywy w życiu. Lubię takie lekkie książki, które poprawiają nastrój, dlatego i ona pojawiła się w tym zestawieniu.


3. Ścieżka prostej obfitości. 365 dni do życia w harmonii i radości Sarah Ban Breathnach

Książkę znalazłam przypadkiem i idea tej książki mocno do mnie przemawia - znajdziemy w niej bowiem fragment na każdy dzień. To książka nie do przeczytania na raz, ale delektowania się nią dzień po dniu przez cały rok. To taki kop do działania i pozytywnego myślenia na 365 dni. Myślę, że ta książka to świetny pomysł na prezent.


4. Dlaczego śpimy odkrywanie potęgi snu i marzeń sennych Matthew Walker

Książka dotycząca snu i tego, jaki ma wpływ na całe nasze życie. Kolejna ciekawa pozycja, którą mi ktoś polecił, mam nadzieję, że uda mi się po nią sięgnąć. 

 


5. Co by było, gdyby? Holly Miller

Ta książka podbijała bookstagram w 2022 roku. Opinie o niej zachęciły mnie do jej przeczytania. To dwie równolegle dziejące się losy jednej kobiety - śledzimy jej historię na dwóch płaszczyznach - zarówno to co jest, jak i to, co by było, gdyby wybrała "drugą opcję". Ciekawa konstrukcja, opowieść o tym, że jedna decyzja może mieć wpływ na całe życie.


6. Robię włosing Agnieszka Niedziałek

Ponownie pojawia się w zestawieniu książka Robię włosing - w ubiegłym roku nie udało mi się jej przeczytać, mam nadzieję, że w tym to nadrobię. Agnieszka to włosowa guru, sama też swego czasu interesowałam się włosingiem, a książka pomoże usystematyzować wiedzę i myślę, że zainspiruje do tego, aby jeszcze bardziej dbać o włosy.


7. Włam się do mózgu Radosław Kotarski

Bardzo lubię rozwojowe książki, tę zaczęłam już przeczytać w ubiegłym roku, ale nie dokończyłam, dlatego chcę to zrobić w tym roku. Uwielbiam wszelkiego rodzaju rozwojowe książki, także te o sposobach uczenia się, metodach i trikach, zatem książka Radka pasuje tu idealnie. W książce poznamy skuteczne techniki uczenia się, oparte na badaniach naukowych i licznych przykładach. 


8. Mózg rządzi Kaja Nordengen

Ponownie niedokończona książka z ubiegłego roku. Chcę już przeczytać, ponieważ lubię książki dotyczące mózgu, jego pracy, naszych zachowań i tego, jak możemy z mózgu korzystać.  To książka popularnonaukowa, ale napisana w bardzo przystępny i łatwy do zrozumienia sposób. Zgłębia tajniki tego, co mamy w głowie, jak wpływa to na nasze życie i nasze wybory. 

 

23 książki na 2023 rok

 

9. Lonely Heart Mona Kasten

Bardzo lubię książki tej autorki, dlatego ta pozycja się tutaj pojawiła. Mam ją na swojej półce na Legimi i mam nadzieję, że uda mi się ją przeczytać. Czytałam, że ta opowieść poruszy serce niejednej osoby, dlatego tym bardziej mnie zainteresowała.


10. Reminders of him. Cząstka ciebie, którą znam Colleen Hoover

Colleen Hoover to taka autorka, do której książek chce się wracać. Dlatego kolejna jej powieść pojawiła się na mojej liście. Opowieść o miłości, smutku, nadziei i przebaczeniu. 

 

11. For ever more Julia Biel

To drugi tom cyklu Be My Ever, a jako, że zakończenie nie dało jednoznacznej odpowiedzi, chcę kontynuować ten cykl i przekonać się, jak zakończą się losy bohaterów. Lubię literaturę młodzieżową, to moje guilty pleasure, dlatego nie mogło jej tu zabraknąć. PRZECZYTANA


12. Zanim wystygnie kawa Toshikazu Kawaguchi

Książka, która poruszyła bookstagram - dużo o niej w sieci, trafiła na wiele list najlepszych książek ubiegłego roku. "Mała kawiarnia w Tokio pozwala swoim gościom na podróż w czasie. Pod warunkiem, że wrócą, zanim wystygnie kawa".

 

23 książki na 2023 rok

 

13. Zdążyć do domu na święta Anna Chaber

Książka z polecenia - podobno bardzo poruszająca i taka, o której trudno zapomnieć. Chcę to sprawdzić, być może przeczytam jeszcze na początku roku, ale zostawię sobie ją na świąteczny okres.


14. Zanim zniknę Anna Dąbrowska

Wiktoria po śmierci ojca przeprowadza się z mamą i jej nowym partnerem z Krakowa do Gdańska. W szkole poznaje chłopaka - niezwykły, tajemniczy, lubiący nagle znikać. Opowieść wydaje się być typową książką dla nastolatków, jednak... to coś innego, nietypowego. Już przeczytałam i powiem tylko tyle: nic nie jest takie, jakie wydawało się na początku. PRZECZYTANA


15. Wybór damy Larissa Zageris

Ta książka mignęła mi na bookstagramie i zaciekawiła mnie ze względu na jej konstrukcję. Bowiem to by kierujemy losami bohaterki - sami wybieramy dalszy ciąg zdarzeń. Jestem ogromnie ciekawa tej formy i z tego względu chcę ją przeczytać. 


16. Kobiety z obrazów Małgorzata Czyńska

Spojrzałam na kilka rozdziałów w ubiegłym roku, po prostu chcę przeczytać i dowiedzieć się czegoś więcej. Opinie o tej książce są sprzeczne - czas wyrobić sobie własną.

 

23 książki na 2023 rok

 

17. Do pierwszej randki Aleksandra Rochowiak 

Ta lekka książka znalazła się na liście nie bez powodu. Była mocno polecana na instagramie i przyznam, że jestem już po lekturze i podzielam wszystkie zachwyty! Bardzo mi się podobała, do przeczytania w ciągu 1-2 dni, ale jej przeczytanie dało mi taką radość i lekkość. Warto po nią sięgnąć, jeżeli szukacie obyczajowej książki z wątkiem romantycznym. PRZECZYTANA

18. Kasieńka Sarah Crossan

Ta autorka ma na swoim koncie kilka książek skierowanych do dzieci czy nastolatków, ale treści są tak uniwersalne i do przemyślenia, że powinien je przeczytać każdy. Głębokie, często mocne, doprowadzające do łez. PRZECZYTANA

19. Mów własnym głosem Regina Brett

Książki Reginy są niezwykle popularne - mam już za swoim komcie dwie albo trzy z serii 50 lekcji... Postanowiłam i do tej "kolekcji" dołączyć kolejną, fioletową książkę. Mam nadzieję, że się nie zawiodę i znajdę tam treści, które do mnie przemówią i dadzą do zastanowienia. PRZECZYTANA

20. Ostatnia prawdziwa singielka Lauren Ho

Książka, która mocno zachęca swoją barwną okładką i przez długi czas była popularna na instagramie. Myślę, że na wakacje będzie jak znalazł. Już mam ją u siebie, dorwałam podczas Wielkiej Wymiany Książkowej. PRZECZYTANA


21.  To, co zostaje w nas na zawsze Lucy Score

Ponownie hit bookstagrama, który mocno mnie zainteresował. Myślę, że sięgnę po nią również latem, jak już przeczytam co nieco z mojej biblioteczki. 


22. Jak nauczyć się akceptować to, czego nie można zmienić Janina Scarlet

Poradnik, który podobno jest świetny i daje do myślenia. Będę czytać na pewno, bo zdobyłam go także podczas Wielkiej Wymiany Książkowej. PRZECZYTANA

23. Nie ma większej miłości Klaudia Bianek

Książki Klaudii mają coś takiego w sobie, że po prostu muszę je przeczytać. Przeczytałam już wszystkie książki tej autorki, więc i najnowszej nie mogło zabraknąć na tej liście. PRZECZYTANA


A Wy jakie książki chcecie przeczytać w 2023 roku? A może znaleźliście coś dla siebie na mojej liście?

instagram