15 pomysłów na cele i na wyzwania w Nowym Roku

wyzwania i cele na nowy rok

Nowy Rok to zawsze dobry czas na to, aby rozpocząć wyzwanie czy spisać cele, aby potem konsekwentnie je realizować. To idealny moment, aby zrobić coś dla siebie, zmienić nawyki, wprowadzić nowe i się rozwijać. Przed Tobą lista 15 pomysłów na cele i wyzwania. Co możesz zrobić w Nowym Roku? Skorzystaj z poniżej listy!


Lista miesięcznych wyzwań, czyli lista pomysłów na wyzwanie w Nowym Roku

 

1. Miesiąc bez telefonu wieczorem

Bycie offline przez miesiąc to raczej niemożliwe (a może po prostu trudne na początek, ale wykonalne), więc może spróbujesz wyzwania bycia offline każdego wieczoru. Ustal sobie godzinę, od której nie sięgasz po telefon i przed pójściem spać staraj się go unikać. 

Oczywiście jeśli to już weszło Ci w nawyk, że w łóżku scrollujesz telefon, to nie będzie to takie łatwe, dlatego warto zastąpić ten nawyk innym. Może to być czytanie książki, słuchanie muzyki, pisanie dziennika, robienie listy wdzięczności czy nawet rozmowa (np. o planach i marzeniach) z drugą osobą.

 

wyzwanie bez telefonu przed snem

2. Miesiąc czytania książek przed snem

Zacznij od 1-2 stron dziennie, jeśli nie czytasz wcale albo bardzo niewiele. Wydaje się to mało, ale pozwoli ukształtować nawyk i będzie to realne do zrobienia. Z czasem będziesz chciał/a czytać więcej, bo tak wciągnie Cię lektura. 

Wybierz taką książkę, która faktycznie Cię zainteresuje - jedni wolą coś odprężającego, inni książki rozwojowe i to jest ok. Czytaj dla przyjemności, a będziesz z tego czerpać radość, nie zmuszaj się, nie czytaj czegoś, czego nie rozumiesz lub nie lubisz. Nie o to w tym chodzi.

A jeśli jeszcze jesteśmy w temacie książek, to możesz także wziąć udział w rocznym wyzwaniu 52 książki w rok. Od wielu lat biorę w nim udział, co motywuje mnie do czytania i odkrywania nowych, fascynujących książek. Albo w wyzwaniu 24 książki na 2024 rok, 25 na 2025 i tak dalej.3. Codzienna nauka języka

Przeznacz codziennie choć 15 minut lub pół godziny na naukę języka. Może to być nauka w tradycyjnej formie albo obejrzenie filmu w danym języku czy nawet bajki, z aplikacją lub przeczytaniem artykułu i wypisaniem trudnych słówek a następnie zastosowanie ich w ułożonym przez nas zdaniu. Sposobów jest mnóstwo, warto tylko zacząć.


4. Codzienna pielęgnacja skóry

Możesz postanowić sobie, że codziennie przeznaczysz choć kilka minut na pielęgnację skóry. Możesz przygotować sobie wcześniej plan pielęgnacji i na przykład każdego dnia działać z innym obszarem (włosy, peeling twarzy, maseczka, depilacja, odżywka, paznokcie i tak dalej) albo założyć sobie cel dotyczący jednej sfery i codziennie go realizować. 

Sama brałam udział chociażby w wyzwaniu typu tydzień maseczek czy codzienne wmasowywanie masła shea w paznokcie na ich porost i wzmocnienie. Zastanów się, jaka sfera wymaga u Ciebie poprawy i działaj!

 

5. Porządki

Możesz wziąć udział w wyzwaniu porządkowym Architekt Porządku (tam znajdziesz wszystkie zadania) albo samodzielnie stworzyć plan porządków i działać! 

Małymi krokami, każdego dnia porządkując jedno pomieszczenie lub jeden obszar, jak np. apteczkę z lekami, kosmetyczkę, portfel, szafę, szuflady w komodzie i tak dalej.

szafa ikea porządki


6. Oszczędzanie

A może podejmiesz się wyzwania dotyczącego oszczędzania? Możesz ograniczyć zbędne zakupy lub odkładać codziennie ustaloną kwotę, np. zaczynając od 1 zł, następnego dnia 2 zł, kolejnego 3 zł i tak aż do 30 zł. Wiesz, że będzie to niemała sumka? Prawie 500 zł brzmi całkiem nieźle, prawda? Sama niejednokrotnie brałam udział w takim wyzwaniu. 

Albo włącz na konice bankowym oszczędzanie przez odkładanie końcówek transakcji lub procent od wpływów - sama wybierz!

 

7. Miesiąc bez zakupów

A może spróbujesz miesiąca bez zakupów? Sama podjęłam się wyzwania Rok bez zbędnych zakupów i dzieliłam się tym na blogu. W miesiąc możesz jeszcze bardziej to ograniczyć bo nie jest to bardzo długi czas, a przy tym zastanowić się, czy to wszystko co kupujesz jest Ci naprawdę potrzebne. Dodatkową motywacją mogą być zaoszczędzone pieniądze na jakiś większy cel.

wyzwanie bez zakupów


8. Miesiąc spacerów

Spacer brzmi nieciekawie? To spróbuj zacząć robić to regularnie. Nie tylko zyskasz lepszą kondycję, ale także czas dla siebie i swojej głowy

Możesz chodzić solo, bez innych i bez rozpraszaczy - wtedy faktycznie głowa odpocznie, będziesz mieć czas na to, aby pomyśleć, co korzystnie wpływa na sen i wieczory, gdy kładziesz się do łóżka. To wtedy najczęściej kłębi się najwięcej myśli, na które nie było czasu w ciągu dnia. A tak, zrobisz to w ciągu dnia i sama zobaczysz jak poprawi Ci się jakość snu i samo zasypianie. 


9. Rozwój

Lubisz się rozwijać? Podejmij się wyzwania codziennego słuchania podcastów rozwojowych albo weź udział w jakimś kursie i regularnie do niego zaglądaj. Słuchaj, czerp wiedzę, notuj, poszerzaj horyzonty, wykonuj zadania. Miesiąc to wbrew pozorom dużo czasu, bo średnio 30 dni na naukę czegoś nowego lub doszkolenie się w jakimś temacie.

Co to może być? Może jakiś temat szczególnie Cię fascynuje, np. neuroplastyczność mózgu, zmiana nawyków, planowanie, organizacja czasu, poczucie własnej wartości, praca z przekonaniami czy radzenie sobie z trudnościami. Jest mnóstwo kursów i książek na ten temat, które pomogą Ci w nauce - wystarczy poszukać!


10. Bez cukru

A może miesiąc bez cukru lub bez słodyczy? Wystarczy plansza na 30 dni, pozbycie się słodyczy z domu, żeby było łatwiej i działamy! 


11. Journaling

Journaling to spisywanie swoich myśli, co pozwala na ich uporządkowanie, a także rozładowuje napięcie emocjonalne, dzięki niemu możemy pozbyć się trudnych emocji i negatywnych myśli. Pozwala przyjrzeć się temu, o czym myślimy, w jaki sposób te myśli na nas wpływają i ułożyć wszystko w głowie. Podejmij wyzwania przez miesiąc i zobacz, jakie efekty to przyniesie! 

12. Ćwiczenia

A może weźmiesz udział w wyzwaniu dotyczącym ćwiczeń fizycznych i aktywności? Sama niejednokrotnie brałam udział w wyzwaniu Moniki Kołakowskiej na youtube, która przygotowywała filmiki z treningami i które niesamowicie motywowały do ćwiczeń i zmian. 

Na początku może trudno zacząć ale potem już tylko czekasz z niecierpliwością na kolejny trening. Endorfiny gwarantowane!


13. Dziennik wdzięczności

A gdyby tak przez miesiąc zapisywać trzy rzeczy, za które jesteśmy wdzięczni? I uwaga, postaraj się być bardziej szczegółowym. Frazy typu dom, rodzina, zdrowie to duży powód do wdzięczności ale niech nie pojawia się on codziennie. Może ktoś przepuścił Cię w kolejce? Ustąpił miejsca? Uśmiechnął się do Ciebie? A może znalazłaś chwilę za celebrowanie poranka i spokojne wypicie kawy? 

 


14. Wyzwanie fotograficzne

Kolejnym wyzwaniem, które pomoże Ci się rozwinąć jest wyzwanie fotograficzne. Możesz codziennie doszkalać się w robieniu zdjęć, eksperymentować z kadrami, tłem, ustawieniami i próbować coraz to nowej techniki

Na Instagramie znajdziesz też konta dotyczące fotografii, na których często pojawiają się wyzwania fotograficzne z ciekawymi tematami. To także świetny sposób na pobudzenie kreatywności i rozwijanie pasji. A nawet jeśli nie masz instagrama lub nie chcesz z niego korzystać, to wystarczy, że wpiszesz w google wyzwanie fotograficzne, a wyświetli Ci się mnóstwo wpisów i grafik z pomysłami i tematami na zdjęcia. To co, podejmiesz się dziś takiego wyzwania?

wyzwanie fotograficzne


15. Zrobię coś dla siebie

Na koniec wyzwanie pt. Zrobię coś dla siebie. Przed 30 dni (oczywiście możesz je przedłużyć na kilka miesięcy czy nawet cały rok!), każdego dnia, zrób coś dla siebie, coś co sprawi Ci przyjemność, co będzie Cię cieszyć, co w jakiś sposób poprawi Ci samopoczucie i da Ci radość. 

Herbata w filiżance przeznaczonej na specjalne okazje, ładna sukienka, wyjście na długi spacer, maseczka na twarz, chwila z książką, nowa roślinka, zadbanie o swoje zdrowie i wizyta u lekarza, pyszny deser, taniec do ulubionej piosenki, ładna bielizna, wyjście do kina, obejrzenie ciekawego programu. Samodzielnie wybierz te rzeczy, które faktycznie Cię satysfakcjonują i dają Ci radość. To z pewnością poprawi Ci samopoczucie, da Ci świadomość, że dbasz o siebie i swoje potrzeby i jesteś dla siebie ważna.Poniżej zostawiam arkusz do pobrania całkowicie za darmo, który można wydrukować i na którym możecie zaznaczać realizację swoich wyzwań:


Arkusz 30-dniowe wyzwanie Jakiego wyzwania się podejmiesz? Co dopisałabyś do tej listy?


ZOBACZ TAKŻE:

instagram