Jak leczyć trądzik? | Książka Zdrowa cera i przepisy na kosmetyki diy

 zdrowa cera Lucyna Majchrzak wydawnictwo inter

Lubię cały czas pogłębiać swoją wiedzę i od czasu do czasu zamiast tradycyjnych książek sięgam po fachową literaturę czy taką, dzięki której mogę się dokształcić. Często wertuję internet w poszukiwaniu interesujących mnie informacji, lubię nie tylko testować produkty, ale także mieć szerszą wiedzę i poznać przyczyny niektórych problemów ze skórą, czy dowiedzieć się, jak jeszcze lepiej o to dbać. Temat skóry i cery jest bardzo interesujący i dziś chciałabym właśnie na tym się skupić. W moje ręce trafiła książka, której treść dobrze wpisuje się w tematykę mojego bloga, dlatego postanowiłam Wam co nieco przybliżyć, o czym jest i czy warto się nią zainteresować.


 Jak leczyć trądzik? Przyczyny trądziku i jego historia

"Zdrowa cera. Siła natury i nauki w walce z trądzikiem" Lucyny Majchrzak to swoisty poradnik i kompendium wiedzy na temat problemu skóry, jakim jest trądzik, a także metod i sposobów na walkę z nim. Książka jest dostępna na stronie wydawnictwa inter: Zdrowa cera. Książka podzielona jest na rozdziały, dzięki czemu łatwiej odnaleźć interesujące nas informacje. Pierwsze dwa rozdziały stanowią wprowadzenie i opowiadają o tym, czym w ogóle jest trądzik, co się dzieje na naszej skórze, gdy powstają zmiany, a także przedstawiona jest historia leczenia trądziku od najdawniejszych czasów. Przyznam, że ten rozdział bardzo mnie zainteresował - dowiedziałam się np. że Egipcjanie uważali, że przyczyną choroby mogą być kłamstwa wypowiadane przez chorego, a Grecy do leczenia trądziku używali miodu z mydłem. W kolejnych rozdziałach autorka wspomina o rodzajach cery, charakteryzuje cerę tłustą, a także przedstawia krótki test, jaki możemy wykonać, aby upewnić się, do jakiego typu należy nasza skóra. Wszystko poparte jest licznymi badaniami naukowymi i w książce mamy wiele odniesień do różnych prac naukowców i  lekarzy.


Naturalne sposoby na zdrową cerę | Przepisy diy

Sama coraz częściej skłaniam się ku naturalnym rozwiązaniom, dlatego zaciekawiły mnie dalsze strony książki - mamy tam charakterystykę wielu naturalnych składników, roślin a także opis, jak je stosować oraz mnóstwo przepisów z ich wykorzystaniem na skórze. 

zdrowa cera Lucyna Majchrzak wydawnictwo inter
zdrowa cera Lucyna Majchrzak wydawnictwo inter

Książka dotyczy trądziku, jednak moim zdaniem spokojnie może ją przeczytać każdy, kogo interesuje naturalna pielęgnacja czy przygotowywanie samemu (diy) maseczek, toniku, tonera do przemywania twarzy i wielu innych produktów. Przykład? Mamy tu przepis na maseczkę aloesowo-cynamonową, tonik z olejkiem z drzewa herbacianego, maskę-peeling z płatkami owsianymi i miodem czy sposób wykorzystanie oleju tamanu do peelingu na blizny potrądzikowe. Na pewno sama wykorzystam któryś z przepisów i spróbuję coś stworzyć. Autorka klasyfikuje czynniki, które mają wpływ na powstawanie trądziku na kilka grup. Opowiada o czynnikach genetycznych, o czynnikach wewnętrznych, zaburzeniach hormonalnych czy układu pokarmowego, wpływie środowiska a także o problemach emocjonalnych i stresie jako czynnikach, które również mają wpływ na skórę i powstawanie trądziku.  

maseczki z aloesu zdrowa cera

Codzienna pielęgnacja i trójkąt śmierci

Na koniec autorka również przedstawia sposób, w jaki osoba z trądzikiem powinna pielęgnować codziennie skórę, czego unikać, jak ją myć, jakie są kolejne etapy. Wspomina także o tzw. trójkącie śmierci, który umiejscowiony jest w okolicach nosa i ust i o którym miałam okazję przeczytać już wcześniej w innych źródłach a także na blogach. Czym jest ów, niebezpiecznie brzmiący trójkąt i jakie negatywne skutki może za sobą nieść? Otóż jest to obszar, który dokładnie możecie zobaczyć na poniższym zdjęciu, który powinien być chroniony przed jakimikolwiek działaniami mechanicznymi - jest on mocno unaczyniony i wszelkie stany zapalne toczące się w tym obrębie mogą nieść ze sobą bardzo poważne choroby. Inaczej mówiąc, nie powinniśmy wyciskać i usuwać mechanicznie krost, wyprysków znajdujących się w tym obszarze. Oczywiście więcej informacji na ten temat możecie przeczytać właśnie w tej książce a także w innych, wiarygodnych źródłach.

trójkąt śmierci blog

Podsumowując, "Zdrowa cera" okazała się przydatnym poradnikiem nie tylko dla osób mających problem z trądzikiem, ale także dla tych, którzy interesują się pielęgnacją skóry, naturalnymi metodami, przyczynami powstawania trądziku i tego, co ma wpływ na stan naszej cery. Sama na pewno skorzystam z przepisów diy i wykonam jakąś maseczkę czy tonik. Dowiedziałam się również wielu ciekawych informacji o różnych roślinach i naturalnych produktach, ich zastosowaniach i działaniu. Począwszy od bardzo znanych takich jak aloes, mniszek lekarski, olejek z drzewa herbacianego po te mniej popularne jak neem, żywica guggul czy ashwagandha. Ostatnio często poruszanym tematem w walce o zdrową skórę są jelita. Powstaje wiele książek na ten temat i autorka także przedstawiła problem, opierając się na badaniach naukowych, więc myślę, że to kolejny aspekt, który dodaje tej książce wartości. Dodam jeszcze, że oczywiście nie neguję porad i wizyt u specjalistów i dermatologów, ponieważ często jest to konieczne i nieuniknione. Jednak czasami warto też spojrzeć na swoją cerę i problem z nią z drugiej strony, zaobserwować swój organizm i być może zmienić swoje nawyki, np. te żywieniowe i wspomóc się naturalnymi metodami.

zdrowa cera Lucyna Majchrzak wydawnictwo inter

Znacie tą książkę? A może zaciekawił Was jej opis i chętnie po nią sięgnięcie? Wiedzieliście czym jest trójkąt śmierci? Lubicie przygotowywać samemu kosmetyki?

instagram