Mieszkanie na studiach | 5 rzeczy, którymi powinieneś się kierować przy wyborze

jak wybrać mieszkanie na studiach blog

Kontynuując serię dotyczącą studiów dziś chciałabym przedstawić kilka bardzo istotnych rzeczy, na które warto zwrócić uwagę przy wyborze mieszkania. Są to rzeczy niezwykle ważne, o których powinnyśmy pamiętać już na etapie poszukiwań, aby potem uniknąć rozczarowania bądź nieporozumień. Mam nadzieję, że nie tylko studenci skorzystają i zbiór moich rad i doświadczeń, przyda się także innym osobom, które tutaj trafiły. Zatem zapraszam do lektury!


  5 rzeczy, którymi powinieneś się kierować przy wyborze mieszkania na studiach


1. Lokalizacja

To, gdzie znajduje się mieszkanie jest naprawdę istotne. Jest znacząca różnica, gdy możesz wstać godzinę przed zajęciami i spacerkiem dojść na uczelnię czy przejechać dwa-trzy przystanki tramwajem a zrywać się bardzo wcześnie i jechać na drugi koniec miasta 1.5 godziny. To też jest ważne, gdy mamy w planie okienka - gdy mieszkamy blisko zawsze możemy w tym czasie wrócić do mieszkania, coś ugotować, czy się pouczyć. Gdy mieszkamy godzinę czy 1.5h drogi dalej to już ciężko jest wracać bo sam dojazd pochłonie nam wolny czas. Wszystko wiem z własnego doświadczenia bo mieszkałam zarówno bardzo blisko uczelni jak i daleko i przerobiłam to na własnej skórze. Warto obejrzeć kilka mieszkań, sprawdzić jak daleko mamy do uczelni ale również co mamy w pobliżu, czy są jakieś sklepy, punkt ksero czy inne ważne dla nas miejsca. Przerobiłam już mieszkanie zarówno w centrum jak i na obrzeżach miasta, gdzie wokół były głównie lasy i cisza ale wszystko musicie sami dokładnie rozważyć, co wam odpowiada i co wolicie. Wszystko ma swoje plusy i minusy, zarówno mieszkanie w cichej dzielnicy jak i w centrum miasta. Jednak lokalizacja to istotny punkt i warto o tym pamiętać. Dobrze jest też przejrzeć sobie mapę, pooglądać Street view, zobaczyć okolicę, a nawet wybrać się na mały spacer gdy będziemy oglądać mieszkanie. Sprawdzić, czy ta dzielnica jest bezpieczna, czy nie jest to jakaś podejrzana okolica - czasami może się zdarzyć, że zajęcia będą trwały do późna a będziecie musieli wracać sami wieczorami. Warto mieć też jakąś orientację, aby potem było nam łatwiej się tam odnaleźć i trafić bez problemu w ważne dla nas miejsca.

2. Cena adekwatna do warunków

Bardzo ważny punkt a mianowicie cena. Dwa mieszkania mogą kosztować tyle samo ale mieć zupełnie inne warunki - jedno może być większe, nowsze, być w lepszej lokalizacji, a drugie być w gorszym stanie bądź w podejrzanej okolicy. Warto na spokojnie rozważyć wszystkie zalety i wady, rozejrzeć się, przyjrzeć pomieszczeniom i udostępnionym sprzętom. Podczas umowy często spisywany jest stan w jakim jest mieszkanie, co ma na wyposażeniu i sprzęty jakie się w nim znajdują. To pomoże przy rozliczaniu się na koniec i ewentualnym dopłatom za stan w jakim zostawiamy mieszkanie. Jeśli wynajmujemy mieszkanie w kilka osób oczywistym jest, że ta cena rozłoży się i opłaty będą niższe niż gdybyśmy musieli zapłacić za wszystko sami. Czasami warto też dopłacić do mieszkania jeśli pewne aspekty przeważają bo w ostatecznym rozrachunku może wyjść nam to na dobre. Przykład? Droższe mieszkanie ale w centrum - i na uczelnię będziecie chodzić piechotą zamiast tracić czas i pieniądze na dojazdy. Dobrze jest sobie to przeliczyć i zobaczyć, co nam się bardziej opłaca.


ZOBACZ: 5 rzeczy, o których musisz pamiętać przy wyborze studiów


3. Okres najmu 

Decydując się na mieszkanie, warto dogadać się co do czasu, na jaki je wynajmujemy. Bardzo często umowa jest na rok - jednak trzeba doczytać, czy jest to rok akademicki - od października do czerwca czy do rok kalendarzowy, czy np. wynajem obejmuje też wakacje a może właściciel szuka kogoś na dłużej. Warto zapytać o to już na etapie wstępnych rozmów (np telefonicznie) bo po co sobie zawracać głowę mieszkaniem i tracić czas na dojazd i oglądanie go, jeśli my szukamy czegoś na okres od października do czerwca a ktoś chce wynająć je np. na dwa lata. Oczywiście czasami można się dogadać, dopytywać a nuż ulegnie i taka umowa będzie go satysfakcjonować. Jednak warto mieć to na uwadze już na etapie poszukiwania mieszkania i pamiętać, aby o to pytać już na samym początku.

4. Ogrzewanie

To istotny, często decydujący punkt, o którym osoby szukające mieszkania po raz pierwszy mogą nie wiedzieć lub nie pamiętać. Ciepłe kaloryfery nie biorą się znikąd  - i albo będziemy musieli sporo za to zapłacić albo doczytamy jakie ogrzewanie zapewnia właściciel i unikniemy dużych opłat. Najlepiej aby ogrzewanie było wliczone w cenę - wtedy nie musimy się martwić ile zużyliśmy i jakie będą opłaty. Ogrzewanie gazowe czy elektryczne może naprawdę sporo kosztować dlatego warto przemyśleć czy koniecznie chcemy dopłacać spore sumy. Według mnie ogrzewanie centralne to dobry wybór. Sama mieszkając na 4 i 5 roku studiów takie miałam, dodatkowo wliczone było w czynsz dlatego nie musiałam zakręcać kaloryferów podczas wyjazdów czy zastanawiać się ile w tym miesiącu będę musiała za nie zapłacić. Często stare kamienice mają bardzo wysokie pomieszczenia i aby je ogrzać, trzeba naprawdę się postarać, dlatego koszty mogą być duże. Zapewniając sobie ogrzewanie w cenie najmu nie musimy się tym już przejmować, choć w kamienicach z reguły ogrzewanie jest dodatkowo płatne, dlatego uczulam, aby wszystko dokładnie doczytać i dopytać.


5. Dodatkowe koszty

Pamiętajcie, że wybierając mieszkanie trzeba dobrze czytać umowę oraz ustalić wszelkie szczegóły z właścicielem. Czasami może się zdarzyć, że nie tyle właściciel chce nas oszukać ale po prostu są dodatkowe koszty, które nie są ujęte w cenie najmu. Prąd, opłata za Internet, wodę, śmieci, czasami za wspomniane już ogrzewanie. Na to warto zwrócić uwagę - ja szukałam takiego mieszkania, gdzie ogrzewanie będzie już w cenie bo ono może pochłonąć naprawdę sporo pieniędzy. Chciałam też uniknąć takiej sytuacji, gdzie będę musiała zakręcić kaloryfery i oszczędzać na ogrzewaniu. Wybierałam też raczej nowsze budownictwo, gdzie będą szczelne okna, będzie w dobrym stanie, ale i wszystko jest jasne i kontakt z właścicielem jest dobry a on sam wydaje się nam uczciwy i autentyczny. Warto dokładnie czytać i dopytywać co jest w cenie najmu, aby potem uniknąć niespodzianek niekoniecznie przyjemnych. Jeśli mowa o kosztach to podczas szukania mieszkania warto też pamiętać o kaucji, którą należy zapłacić przed najmem - jest to swojego rodzaju zabezpieczenie dla właściciela, które zwykle jest wymagane. Najczęściej jest to kwota w wysokości miesięcznej kwoty najmu, którą potem, jeśli nic w mieszkaniu nie uległo zniszczeniu, właściciel nam zwraca bądź tę kwotę przeznacza się jako "ratę"- opłatę za ostatni miesiąc wynajmu - wszystko zależy od tego, jak mówicie się z właścicielem. Czasami może się zdarzyć tak, że nie odzyskamy tej sumy bądź tylko jakąś część - jeśli właściciel zauważy że coś uległo zniszczeniu z naszej winy, coś uszkodziliśmy, to właśnie ta kwota lub jej część ma pokryć te koszty.


Mam nadzieję, że ten wpis Wam nieco pomógł i okazał się przydatny. Jeśli tak było, będzie mi miło, jeśli udostępnicie go innym czy to na facebooku czy na forum. Jeśli jesteście studentami bądź szukacie czy szukaliście mieszkania to napiszcie, na co Wy najczęściej zwracacie uwagę lub czym kierujecie się przy wyborze mieszkania. Pomóżmy sobie nawzajem i stwórzmy w komentarzach mini poradnik dla szukających mieszkań, w tym młodych studentów.

Jak tu było u Was? Szukaliście mieszkania? Jakie macie doświadczenia i przygody z tym związane? Jesteście studentami a może już dawno po studiach?


ZOBACZ TAKŻE:

instagram