7 przydatnych stron i narzędzi, które każdy bloger powinien znać

7 przydatnych stron i narzędzi dla blogera

Zakładając bloga, chcemy, aby nasze wpisy przyciągnęły czytelników, były chętnie komentowane i wyświetlane. Chcemy także, aby były przygotowane w odpowiedni sposób, bez błędów i z pomysłem. Bloguję już od ponad 7 lat i podczas tworzenia wpisu korzystam z wielu narzędzi, które ułatwiają mi ten proces. W tym wpisie chciałabym podzielić się moimi ulubionymi i sprawdzonymi narzędziami, stronami internetowymi, które są przydatne i każdy bloger powinien je poznać. Mam nadzieję, że odkryjecie tu coś ciekawego, co wykorzystacie u siebie. Koniecznie dajcie znać, jeśli tak będzie.


7 narzędzi internetowych dla blogera


Google Analytics

Tego narzędzia myślę, że nie trzeba przedstawiać - służy do analizowania statystyk i każdy blog powinien mieć podpięte google analytics. Pozwala on przeanalizować ruch na stronie pod różnym kątem, niezbędny przy SEO i pozycjonowaniu strony. Zestawienie danych możemy zbierać w raporty, analizować je ale także wysyłać potencjalnym klientom, często o te statystyki pytają właśnie przy propozycjach współpracy. Blogger nie daje wiarygodnych statystyk - są one kilkukrotnie większe i nie pokazują tego, co możemy wyczytać z google analytics. Czego możemy się dowiedzieć? Na pewno poznamy liczbę odwiedzin bloga, liczbę wyświetleń danego wpisu, użytkowników, jak do nas trafiają, skąd (w jakim mieście czy państwie przebywają), na jakim urządzeniu przeglądają naszą stronę, ile osób na żywo odwiedza nasz blog, poznamy współczynnik odrzuceń itp. To bardzo przydatne narzędzie, zwłaszcza, jeśli poważnie traktujemy bloga i chcemy podejmować współprace, ale także dla własnej wiadomości, żeby poznać, czy nasze teksty są chętnie czytane przez innych czy giną gdzieś w czeluściach internetu.

7 przydatnych stron i narzędzi dla blogera


Bit.ly

Bitly, to strona, na której możemy skracać adresy stron internetowych. Inaczej mówiąc, zamiast długiego adresu do wpisu możemy mieć krótki, łatwy do zapamiętania adres. Po co? Skrócony adres łatwiej wysłać, udostępnić, ale także bit.ly daje możliwość stworzenia swojej, unikalnej nazwy, przez co jest bardziej kojarzona i  można ją zapamiętać. Przykład? Zamiast długiego adresu: https://www.delishe.pl/2016/08/jak-zainstalowac-disqus-co-zrobic-gdy.html mamy: bit.ly/disqus-instrukcja Jakie możliwości daje jeszcze bit.ly? Najważniejszą jest oczywiście możliwość śledzenia, ile osób kliknęło w ten link, co na pewno jest bardzo przydatne przy analizie danych. Dzięki temu, łatwo możemy się dowiedzieć, ile osób weszło w udostępniony link, który zamieściliśmy np. na facebooku, na instagramie czy jeszcze w innym miejscu.

7 przydatnych stron i narzędzi dla blogeraCanva

Canvy używam od dawna, nie tylko przy blogowaniu, ale także do wykonania różnych projektów, prezentacji czy grafik, które wykorzystuję w pracy. To narzędzie, z którego możemy korzystać bezpośrednio z przeglądarki komputera ale także możemy pobrać aplikację na telefon. Umożliwia tworzenie projektów graficznych, banerów, plakatów, logo, ciekawych grafik do postów na instagramie czy facebooku, infografik i wiele, wiele innych! Dużo  projektów jest darmowych, możemy kombinować, zmieniać, wstawiać swoje grafiki i realizować pomysłu. Bardzo przydatne narzędzie z mnóstwem opcji.


7 przydatnych stron i narzędzi dla blogera


answerthepublic.com

Answer the public to strona, gdzie można wyszukać interesujący nas temat i na tej podstawie skorzystać z podpowiedzi na temat artykułu czy wpisu oraz słowa kluczowe. Bardzo przydatna rzecz, gdy na przykład chcecie pisać o manicure, ale nie wiecie co, albo jaki temat wybrać - tutaj dostaniecie mnóstwo inspiracji na wpisy i same tytuły, a także jakich słów kluczowych można użyć. Poniżej możecie zobaczyć, jak to działa.

7 przydatnych stron i narzędzi dla blogeraSynonim.net

Strona z synonimami? Dlaczego pojawiła się w tym zestawieniu? Już spieszę z wyjaśnieniem. Korzystam z niej podczas pisania niemal każdego wpisu - ułatwia mi odnalezienie wyrazów bliskoznacznych przez co w tekście nie powtarzam ciągle tego samego słowa i w prosty sposób mogę je zastąpić innym, o podobnym znaczeniu. Nie zawsze wszystkie słowa w danym momencie mamy w głowie, czasami długo zastanawiamy się jak zastąpić dany wyraz, a słownik przychodzi nam z pomocą, oferując kilkanaście a nawet kilkadziesiąt synonimów.

7 przydatnych stron i narzędzi dla blogera


ile.liter.pl

Gdy szybko chcę sprawdzić ile znaków ma dany tekst, to wrzucam go w licznik ile.liter.pl To narzędzie jest przydatne przy pisaniu tekstu, który ma mieć określoną liczbę znaków a także korzystam z niego wtedy, gdy tworzę tytuł wpisu lub opis/meta description, który musi mieć określoną długość, aby był wyświetlany w całości. Proste, przydatne narzędzie, z którego warto skorzystać.

7 przydatnych stron i narzędzi dla blogera


Language tool

Languge tool to program, który służy do sprawdzania gramatyki i wyłapywania błędów. Ostatnio odkryłam też drugi: ortograf.pl, który ma podobne możliwości. Czasami warto wrzucić tekst lub jego fragment w okienko programu i sprawdzić, czy na pewno nie ma tam błędów, których chcemy przecież uniknąć. Program może wykryć także powtarzanie słowa, niektóre problematyczne konstrukcje gramatyczne a nawet brak przecinka, czy innego znaku interpunkcyjnego. Mamy dostępne różne języki, wystarczy zmienić na język polski, wrzucić tekst w okienko i poczekać na rezultat. Czasami warto z niego skorzystać, jeśli mamy jakieś wątpliwości przy pisowni lub zwyczajnie nie możemy dostrzec błędu czy podczas tworzenia tekstu korzystamy z prostego notatnika, który ich nie sprawdza. Kolejne pomocne i darmowe narzędzie, które warto mieć na uwadze.

7 przydatnych stron i narzędzi dla blogeraTak prezentuje się lista 7 przydatnych stron i narzędzi, z których korzystam podczas tworzenia blogowych wpisów. Oczywiście jest tego więcej, tutaj przedstawiłam moje ulubione i najczęściej używane. Myślę, że wpis będzie pomocny także dla osób zajmujących się pisaniem innych tekstów, prac, tekstów na zlecenie. Jeśli odkryliście tutaj coś nowego, koniecznie dajcie znać w komentarzu! Będzie mi miło, jeśli udostępnicie ten wpis w social mediach. 


Z jakich stron korzystacie podczas tworzenia wpisów? Co dopisalibyście do mojej listy? Odkryliście coś nowego?ZOBACZ TAKŻE:

instagram