Jak zainstalować Disqus? Co zrobić, gdy nie można zainstalować Disqusa? Jak dodać go ręcznie?


Od dawna zamierzałam zainstalować Disqus na swoim blogu. Czekałam tylko na to, aby przejść na własną domenę, gdyż słyszałam, że mogą być problemy z importem komentarzy po zmianie domeny. Gdy tylko mój blog otrzymał końcówkę pl, postanowiłam zabrać się za instalację Disqusa. Ten system komentowania świetnie się sprawdza na innych blogach, otrzymujemy powiadomienia, gdy ktoś odpowiedział na nasz komentarz, możemy prowadzić dyskusje czy głosować na komentarze. 

Sama instalacja jest prosta, w sieci znalazłam kilka instrukcji, choć część z nich nieaktualnych, to można było się połapać i łatwo zainstalować Disqus. Jednak jak się okazało, w jednym z kroków wyskakiwał mi błąd. Przeszukałam internet, przeczytałam mnóstwo instrukcji, wszystkie mówiły o tym, jak to zrobić, jednak nie uwzględniały mojego problemu. Natknęłam się na instrukcję w pomocy Disqusa, jak zrobić to manualnie, jednak obawiałam się, że namieszam za bardzo w kodzie i nie będę umiała tego naprawić. Znalazłam także instrukcję, w której można było to zrobić ręcznie - zamiast wybierać platformę Bloggera trzeba było wybrać Unversal Code. Tak też zrobiłam, ale wtedy po skopiowaniu kodu i wklejeniu go w gadżet, Disqus wyświetlał się na stronie głównej, a przecież nie o to nam chodzi. Chcemy mieć go pod każdym wpisem, a nie pod zwijanymi postami. W końcu zapytałam Karolinę, która jest skarbnicą wiedzy. Wówczas podała mi link właśnie do pomocy Disqusa. Ten sam, który wcześniej widziałam. Postanowiłam spróbować, bo wszystkie inne metody zawiodły. Instrukcja jest po angielsku, więc postanowiłam ją przetłumaczyć i zrobić własne screeny. Najpierw zrobiłam kopię zapasową szablonu, na wszelki wypadek, gdybym usunęła coś poza gadżetem Disqusa. Poniżej w kilku krokach napiszę Wam, jak dodać Disqus na bloga, a także co zrobić w przypadku, gdy pojawi się taki błąd jak u mnie.


JAK ZAINSTALOWAĆ DISQUS NA BLOGGERZE? INSTRUKCJA KROK PO KROKU


KROK 1. Wejdź na stronę Disqus.com i zaloguj się lub jeśli jeszcze nie masz konta zarejestruj się.


KROK 2. Następnie kliknij w Install on Site (opcja powinna być przy ikonce z naszym profilowym zdjęciem) lub Add Disqus to Site (po naciśnięciu koła zębatego u góry strony).

KROK 3. Na dole strony znajdziesz przycisk Get Started. Po naciśnięciu otrzymasz komunikat:


KROK 4. Gdy naciśniesz I want to install Disqus on my site zostaniesz poproszony o uzupełnienie danych. Podaj adres Twojego bloga łącznie z http://, wybierz kategorię bloga i język. Poniżej zostanie utworzony unikalny adres URL. Możesz go zmienić klikając na Customize Your URL lub zostawić taki, jaki jest. Na koniec kliknij Create Site.


KROK 5. Po utworzeniu strony kliknij Installing Disqus. Możesz to zrobić wchodząc bezpośrednio na stronę: http://shortname.disqus.com/admin w miejsce shortname wpisując swoją nazwę.


KROK 6. Następnie wybierz platformę Blogger, a potem naciśnij Add...to my Blogger site.

KROK 7. Teraz wybierz blog, na którym chcesz zainstalować Disqus. Tytuł powinien pojawić się sam, jeśli nie, wpisujesz np. Disqus for shortname - tu Twoja nazwa. Następnie kliknij Dodaj widżet. Teraz powinieneś zostać przeniesiony na Twój blog do zakładki Układ - Disqus automatycznie dodaje gadżet. Wystarczy przenieść go pod gadżetem Posty na blogu i zapisać zmiany.


Jeśli w tym momencie wyskakuje Ci błąd tego typu:

skorzystaj z instrukcji poniżej Jak dodać disqus na bloga ręcznie.

KROK 8. Teraz zaimportuj komentarze z bloga. W tym celu wróć na stronę Disqus i kliknij Discussions>Import. Następnie kliknij Import comments from Blogger. Zezwalamy na dostęp i wybieramy bloga z listy. Nasze wcześniejsze komentarze z Bloggera zostaną zaimportowane. (Niestety stare komentarze z bloggera nie będą miały formy dialogu, a zostaną ułożone jeden pod drugim). Po kliknięciu na Enable sycing włączymy synchronizację komentarzy. Oznacza to, że będą one zapisywane zarówno w Disqus jak i na Bloggerze. Jeśli będziesz chciał/chciała wyłączyć Disqus, Twoje komentarze dodane poprzez ten system zostaną na Twoim blogu. Możesz jeszcze poprawić pewne ustawienia dla przeglądarki Internet Explorer, jednak nie jest to warunek konieczny. System komentowania Disqus powinien pojawić się na Twoim blogu.
JAK DODAĆ DISQUS NA BLOGA RĘCZNIE?


Jeśli próbowałeś/próbowałaś dodać Disqus korzystając z instrukcji powyżej i wyskoczył Ci błąd, który pokazałam na zdjęciu pod Krokiem 7, skorzystaj z tej instrukcji. Jeśli chcesz to zrobić od razu manualnie, a nie masz konta na Disqus wykonaj cztery pierwsze kroki z powyżej instrukcji, a następnie przejdź do poniższych. Na koniec wykonaj Krok 8, który jest wyżej.

PS Czytałam, że Disqus nie działa na Bloggerze w widoku dynamicznym, to też może być przyczyna, jeśli nie możesz go zainstalować. 


KROK 1. Dodaj gadżet  HTML/Java Script na pasku bocznym. Nazwij go Disqus, a puste pole wpisz kod:
<!-- Disqus comments gadget -->
następnie kliknij Zapisz, a potem Zapisz rozmieszczenie. (Potem ten gadżet możesz przenieść pod gadżet Posty na blogu, jednak u mnie nie było to konieczne.)
KROK 2. Teraz przejdź do Szablonu i wejdź w Edytuj kod HTML. Odszukaj w kodzie słowo Disqus lub słowo, którym nazwałaś/eś swój gadżet html/java script (kombinacja klawiszy: CTRL+F).


Wówczas znajdziesz kod:
 <b:widget id='HTML1' locked='false' title='Disqus' type='HTML' visible='true'>...</b:widget>
KROK 3. Żeby Disqus poprawnie wyświetlał się na telefonach komórkowych dodaj komendę: mobile='yes' :
<b:widget id='HTML1' locked='false' mobile='yes' title='Disqus' type='HTML' visible='true'>...</b:widget>
KROK 4. Następnie kliknij na trzy kropki, aby rozwinąć kod i potem ponownie na trzy kropki. Wtedy wyświetli Ci się następujący kod, który musisz w całości usunąć:
 <b:includable id='main'>
  <!-- only display title if it's non-empty -->
  <b:if cond='data:title != &quot;&quot;'>
    <h2 class='title'><data:title/></h2>
  </b:if>
  <div class='widget-content'>
    <data:content/>
  </div>
  <b:include name='quickedit'/>
</b:includable>
Przed </b: widget> musisz wkleić kod, który znajdziesz poniżej. Pamiętaj, aby słowo TWOJANAZWA zastąpić nazwą, jaką podałeś/aś w Disqus (shortname), nie usuwaj &#39;.
<b:includable id='main'>
            <script type='text/javascript'>
                var disqus_shortname = &#39;TWOJANAZWA&#39;;
                var disqus_blogger_current_url = &quot;<data:blog.canonicalUrl/>&quot;;

                if (!disqus_blogger_current_url.length) {
                    disqus_blogger_current_url = &quot;<data:blog.url/>&quot;;
                }

                var disqus_blogger_homepage_url = &quot;<data:blog.homepageUrl/>&quot;;
                var disqus_blogger_canonical_homepage_url = &quot;<data:blog.canonicalHomepageUrl/>&quot;;
            </script>

            <b:if cond='data:blog.pageType == &quot;item&quot;'>
                <style type='text/css'>
                    #comments {display:none;}
                </style>

                <script type='text/javascript'>
                    (function() {
                        var bloggerjs = document.createElement(&#39;script&#39;);
                        bloggerjs.type = &#39;text/javascript&#39;;
                        bloggerjs.async = true;
                        bloggerjs.src = &#39;//&#39;+disqus_shortname+&#39;.disqus.com/blogger_item.js&#39;;
                        (document.getElementsByTagName(&#39;head&#39;)[0] || document.getElementsByTagName(&#39;body&#39;)[0]).appendChild(bloggerjs);
                    })();

                </script>
            </b:if>
                <style type='text/css'>
                    .post-comment-link { visibility: hidden; }
                </style>

                <script type='text/javascript'>
                (function() {
                    var bloggerjs = document.createElement(&#39;script&#39;);
                    bloggerjs.type = &#39;text/javascript&#39;;
                    bloggerjs.async = true;
                    bloggerjs.src = &#39;//&#39;+disqus_shortname+&#39;.disqus.com/blogger_index.js&#39;;
                    (document.getElementsByTagName(&#39;head&#39;)[0] || document.getElementsByTagName(&#39;body&#39;)[0]).appendChild(bloggerjs);
                })();

            </script>
</b:includable>
KROK 5. Kliknij Zapisz szablon. I gotowe. Disqus powinien pojawić się na Twoim blogu.


Mam nadzieję, że ten sposób Wam pomoże, jeśli tak jak ja, nie możecie zainstalować Disqusa zwykłym sposobem. Sama straciłam wiele nerwów, gdy nie mogłam zainstalować Disqusa na bloga, więc postanowiłam pomóc osobom, które tak jak ja nie za bardzo znają się na tych sprawach i mają podobny problem.


Dodatkowe ustawienia Disqusa

Na koniec możemy zmienić kilka ustawień i dostosować je do siebie. W tym celu wchodzimy w Settings. W zakładce General możemy zmienić następujące ustawienia:
Będąc nadal w Settings w zakładce na lewym bocznym pasku możemy kliknąć Community - tam mamy różne ustawienia dotyczące przede wszystkim komentarzy. Możemy pozwolić komentować gościom na naszym blogu (osobom niezarejestrowanym w Disqus), włączyć moderację komentarzy czy dodawanie załączników w postaci zdjęć i filmów.


Wyszedł post-tasiemiec, jednak chciałam aby wszystko było czytelne i proste do wykonania. Mam nadzieję, że wpis okaże się przydatny i pomocny. Jeśli tak, to udostępnijcie ten wpis dalej, aby inni mogli z niego skorzystać.

A Wy co sądzicie o Disqus? Macie go już na swoich blogach, a może planujecie go założyć?

instagram