Książka czy czytnik na wakacje? | Czytaj za darmo

książka czy czytnik na wakacje co zabrać

Okres letni to czas relaksu i różnych wakacyjnych wyjazdów. Często pakując walizkę zastanawiamy się, co spakować i co ze sobą zabrać, aby umilić ten czas. Telefon, słuchawki, tablet, czasopismo, książka, a może czytnik. No właśnie, co zabrać na wakacje: książkę czy czytnik?

 

Książka czy czytnik na plażę?

Coraz częściej gadżety elektroniczne wypierają inne przedmioty. Mają też wiele funkcji, możemy je mieć zawsze przy sobie, jednak z drugiej strony nieco ograniczają naszą wolność. Zbyt długie korzystanie z nich męczy wzrok czy objawia się bólami głowy. Pakując walizkę na wyjazd chcemy zmieścić niezbędne rzeczy tak, aby nie była zbyt ciężka i nie zawierała dużo rzeczy. Zwłaszcza fani wylegiwania się na plaży z książką znają ten dylemat. Sama swego czasu na wyjazdy brałam kilka papierowych książek, które nie tylko były ciężkie i obciążały bagaż, ale także zajmowały dużo miejsca. 

 

Zalety papierowych książek

Zaletą papierowych książek jest na pewno to, że nie męczymy wzroku elektronicznym urządzeniem. W każdym miejscu możemy ją otworzyć, nie mamy też obaw, że się "rozładuje" i nie musimy się martwić o ładowanie. Przyjemnie jest czuć dotyk papieru i na pewno wiele osób będzie za tym właśnie rozwiązaniem.  

Łatwiej też wracać do danych fragmentów, cytatów czy zaznaczeń. Jeśli nie czytamy dużo, jeden egzemplarz nie obciąży bardzo naszej walizki i bez problemu się do niej zmieści. Sama, gdy wyjeżdżam na krócej, zabieram papierową książkę, bo po prostu lubię ten rytuał i czas dla mnie.

czytanie za darmo na wakacjach

Zalety czytnika

Natomiast odkąd mam czytnik, zdecydowanie częściej wybieram właśnie tę opcję. Oczywiście można czytać też na telefonie, ale tej opcji nie polecam, jeśli chodzi o wakacje, słońce i plażę. Światło odbija się od ekranu, mrużymy oczy i mało co widać. 

Jeśli już chcemy sięgnąć po elektroniczny gadżet, warto zastanowić się nad czytnikiem ebooków. Przede wszystkim dlatego, iż jego ekran imituje zwykły papier - bez problemu możemy czytać w każdych warunkach, nawet, gdy świeci mocne słońce. Poza tym, specjalna technologia zastosowana w czytnikach, nie męczy wzroku i możemy czytać o wiele dłużej niż na telefonie czy tablecie. I oczywiście najważniejsza rzecz - możemy mieć przy sobie nie jedną książkę, nie dwie, a całe mnóstwo! Format, w jakim są dostępne ebooki na czytnik nie zajmuje dużo miejsca na urządzeniu - sama mam wgranych kilkadziesiąt ebooków, a to dopiero kropla w morzu! Zatem można mieć ze sobą całą biblioteczkę i wracać do danej książki w każdym momencie. 

Sam czytnik jest małych rozmiarów - jest cienki i poręczny, o wiele mniejszy niż książka, dlatego wrzucimy go do torebki, plecaka czy nawet łatwo wziąć go w rękę. Poza tym, gdy skończymy daną książkę, od razu możemy przejść do kolejnej - tak naprawdę jednym-dwoma kliknięciami, w ciągu kilku sekund. Książkę też można zmoczyć i zabrudzić na plaży, choć to już nie jest podstawowy jej minus, ale są osoby, które dbają o swoją biblioteczkę i to będzie dla nich znaczący mankament.

czytanie za darmo na wakacje książka czy czytnik


Tania opcja na czytanie nie tylko na wakacjach

Zwykłe książki bardzo często są w podobnej cenie co ebooki, poza tym, możemy kupić je z drugiej ręki, dlatego ten argument przeważa na korzyść papierowych wersji. Poza tym, przeczytaną książkę można przekazać w inne ręce czy oddać do biblioteki i to zdecydowanie wygrywa. Natomiast sama odkryłam, że ebooki wcale nie muszą być drogie. Na początku sceptycznie podchodziłam do wszelkich subskrypcji i abonamentów, jednak w końcu postanowiłam wypróbować i wykupić dostęp do Legimi, czyli ogromnej bazy ebooków ale i audiobooków.  

Na początek, żeby przekonać się, czy to opcja dla mnie, wykupiłam sobie bon prezentowy za około 39zł. Nie wiązał mnie żaden abonament, a bon umożliwiał dostęp do bazy ebooków i audiobooków przez miesiąc. Po tym czasie opcja sama wygasała. Ta kwota to cena jednej, maksymalnie dwóch papierowych książek, a w tym czasie przeczytałam ich bodajże 10! 

książka czy czytnik na wakacje i plażę co wybrać

Od tamtej pory, regularnie korzystam z Legimi i żałuję, że tak późno się na to zdecydowałam! Mogę czytać do woli, wybierać wśród mnóstwa książek, także nowości. Gdy ktoś poleci jakąś książkę, od razu szukam jej na Legimi i mogę w każdym momencie zacząć ją czytać. To super opcja, którą nieustannie się zachwycam i polecam innym. Z Legimi można korzystać na telefonie i na czytniku. Na telefonie słucham sobie audiobooków lub doczytuję książkę, gdy np. czekam w kolejce, a nie mam ze sobą czytnika. W każdym innym przypadku - w domu, w podróży, na wakacjach, sięgam po czytnik. Dla mnie to rewelacyjna opcja i jeśli się zastanawiacie, to serdecznie polecam. 

Zostawiam także link polecający - jeśli się z niego zarejestrujecie, otrzymacie DARMOWY dostęp na 30 dni do ogromnej bazy ebooków i audiobooków. Myślę, że to fajna opcja, żeby wypróbować ją właśnie teraz. od razu zaznaczę, że wpis nie jest w żaden sposób sponsorowany, sama od wielu miesięcy korzystam z Legimi i po prostu chciałam się z Wami podzielić tanią opcją na czytanie.

Darmowy dostęp do tysięcy ebooków i audiobooków na 30 dni na Legimi


Specjalnie zajrzałam sobie do moich statystyk czytelniczych i w ostatnim miesiącu dzięki Legimi przeczytałam 10 książek. Łącznie przeczytanych książek było ich 11, ale jedna z nich była w tradycyjnej, papierowych wersji. Myślę, że to naprawdę dobry wynik. Mam wrażenie, że o wiele szybciej czytam dzięki czytnikowi ebooków, poza tym, dzięki Legimi mam dostęp do różnych gatunków, nowości, więc chętniej po niego sięgam.

czytanie za darmo czytnik Kindle Legimi


Jestem ciekawa, jakie Wy macie zdanie na temat książek - czy zabieracie na wakacje papierowe wersje, czy może korzystacie z czytnika. A może lubicie audiobooki? Legimi to super opcja, żeby to sprawdzić - wtedy nawet nie musicie posiadać czytnika - można słuchać i czytać ich na telefonie. 

 

ZOBACZ TAKŻE:

instagram