9 sposobów na stres. Jak szybko się zrelaksować?


Stres to zjawisko, które towarzyszy nam na co dzień. W pędzie dnia codziennego często mamy dużo sytuacji, które przysparzają nam zmartwień i trosk. Staramy się osiągnąć więcej, zrobić więcej i mieć więcej. Jednak co za tym idzie, stresu też jest więcej. Jak szybko się zrelaksować i uspokoić nerwy? Jak odpocząć po ciężkim dniu i zmniejszyć napięcie w ciele, uspokoić się i wyciszyć? Poznaj 9 moich sposobów na stres.


Co na stres i nerwy? Domowe i sprawdzone sposoby


1. Kąpiel w ciszy

Po ciężkim dniu, gdy umysł cały czas pracował i był pochłonięty różnymi sprawami, daję mu chwilę wytchnienia. Gdy jest przebodźcowany łatwiej o złe samopoczucie i zmęczenie. Staram się wtedy unikać urządzeń elektronicznych i dać głowie odpocząć. Najprostszym sposobem jest relaksująca kąpiel w wannie.

Dawniej nie byłam fanką długiej kąpieli, jednak zauważyłam, że odpowiednio przygotowana niesamowicie relaksuje i sprawia, że napięcie w ciele się zmniejsza, a ja rozluźniam się i odpoczywam. 

Zwracam uwagę na to, aby woda w wannie miała odpowiednią temperaturę - nie może być też za gorąca, aby nie zrobiło nam się duszno i słabo. Do wody wlewam solankę lub sól do kąpieli. Jeśli w danym dniu jestem wrażliwa na zapachy, wybieram te bezzapachowe. Innym razem wrzucam kulę do kąpieli - na rynku znajdziemy wiele różnych zarówno tych, które dają nam doznania zapachowe, wizualne jak i nawilżające. Dolewam kilka kropel olejku, który nawilży skórę. Często po prostu spędzam tak kilkanaście minut, bez żadnych rozpraszaczy, pozwalając myślom swobodnie przepływać, nie hamując ich. To niesamowite, jak wtedy organizm się uspokaja i relaksuje. Kiedy indziej sięgam po książkę lub włączam relaksującą muzykę, która dodatkowo nie pobudza i nie przytłacza ale wycisza (i wcale nie musi to być szum wody, śpiew ptaków jeśli tego nie lubisz, ale spokojne dźwięki i piosenki też tutaj się sprawdzą). 

To bardzo prosty sposób na stres, o ile pozwolisz sobie na to, wyciszysz się, uspokoisz, usiądziesz w wodzie i pozwolisz sobie usłyszeć ciszę.

 

kąpiel w ciszy sposób na stres

2. Uważność 5-4-3-2-1, metoda odwracania uwagi i zakotwiczenie w rzeczywistości

O metodzie 5-4-3-2-1 słyszałam już niejednokrotnie, zaczerpnięta z psychologii, pojawiająca się nawet w książkach z ćwiczeniami na koncentrację i poczucie spokoju dla dzieci. Sama wykonywałam już to ćwiczenie nie raz. Na czym polega? Wymieniamy (głośno lub w myślach) 5 rzeczy, które widzimy, 4 rzeczy, które możemy dotknąć, 3 rzeczy, które słyszymy, 2 rzeczy, które możemy poczuć i 1 rzecz, którą możemy posmakować. 
 
Co ma dawać ta metoda? Nie tylko odwracamy uwagę od tego, co w danej chwili nas stresuje, czego się boimy, ale także skupiamy się na chwili obecnej i tym, czego doświadczamy, zamiast pogrążać się w negatywnych myślach, rozważać emocje i potęgować lęk czy strach. 
 
Trening uważności pomaga się wyciszyć, zmniejszyć napięcie układu nerwowego, lepiej radzić sobie ze stresem i poprawić koncentrację. A od siebie dodam, że często niby jesteśmy w danej chwili, miejscu, a wcale "nie widzimy", "nie słyszymy" go. Rozejrzyj się, spróbuj wymienić 5-4-3-2-1 rzeczy według tej techniki i zobacz, jakie będą efekty. 
 

3. Mata do akupresury

Coś, co równie mocno mnie relaksuje co kąpiel w ciszy, to leżenie na macie do akupresury. Niejednokrotnie tak się odprężyłam, że czułam senność lub zasnęłam na macie. Całe ciało się odpręża, mata łagodzi ból, spięcia i prowadzi do relaksacji ciała. Za sprawą kolców, poprzez ucisk wybranych miejsc w ciele, poprawia ukrwienie mięśni, dzięki czemu prowadzi do ich szybszej regeneracji a także sprawia, że wydzielają się endorfiny, które poprawiają nastrój i uśmierzają ból. 

Na początku leżenie na kolcach może wydawać się niekomfortowe, jednak po pewnym czasie ciało się przyzwyczaja i jest to przyjemne i odprężające. Nie musimy od razu kupować najdroższej maty znanej marki, choć oczywiście jeśli mamy fundusze to czemu nie. Na rynku są dobrej jakości, bezpieczne i sprawdzone maty wraz z poduszką już za 70-90 zł, więc nie jest to aż tak duży wydatek a jest to bardzo dobry sposób na relaks. Od razu zaznaczę, że warto zapoznać się z przeciwwskazaniami.

mata do akupresury na stres i napięcie


4. Łatwa aromaterapia w domu

Aromaterapia to kolejny sposób na odprężenie i redukcję stresu. W tym celu przyda nam się dyfuzor, który rozpyla olejki eteryczne lub bardziej budżetowa wersja to wlanie kilku kropel olejku do wanny bądź do miski z cieplejszą wodą w pokoju, w którym przebywamy. Olejki eteryczne wykazują działanie odprężające, relaksujące, uspokajające i wyciszające. Łagodzą silne napięcia nerwowe, a także wykazują działanie lecznicze (pomagają w walce z katarem czy zatkanymi zatokami). Warto zapoznać się z działaniem danych olejków i wybrać taki, który będzie dla nas odpowiedni. Pamiętajmy o tym, aby nie przesadzić z ilością - na początek 2-3 krople wystarczą - zbyt intensywny zapach zamiast nas odprężyć może działać wręcz odwrotnie. Nie każdy olejek będzie też nam się podobał - na szczęście mamy duży wybór, więc każdy powinien znaleźć coś odpowiedniego dla siebie. 

Ja zazwyczaj łączę ten punkt z poprzednim: leżąc na macie rozpylam w dyfuzorze olejek eteryczny lub mieszankę olejków - lubię tworzyć swoje połączenia i mam kilka sprawdzonych, które nie powodują u mnie bólu głowy, a przy tym odprężają mnie i wyciszają.


5. Masaż lub pistolet do masażu

Masaż to często niedoceniana forma relaksu i likwidacji napięć. Oczywiście warto wybrać się do profesjonalisty, który zna się na rzeczy i gorąco polecam taką formę. Sama dawniej miałam do tego inne podejście, ale odkąd zaczęłam korzystać z tej usługi, moje ciało i umysł mi za to podziękowały. Odprężenie, stan błogiego relaksu i redukcja stresu to jedne z korzyści płynących z masażu. 

W wersji domowej możemy poprosić partnera o masaż pleców czy stóp, który również jest relaksujący lub zaopatrzyć się w urządzenie do masażu, tzw. pistolet do masażu. Sama taki posiadam i gdy czuję, że mam spięte mięśnie, zwłaszcza w okolicy karku, świetnie się sprawdza - odpręża, rozluźnia, niwelując ból i napięcie. Pistoletu do masażu można używać także po treningu, przy bólach mięśniowych, do masażu rozgrzewającego, spiętych partii po wysiłku czy wspomagająco w walce z opuchlizną spowodowaną np. pracą stojącą.


6. Niedoceniany spacer: w ciszy lub z podcastem czy muzyką, połączony z obserwacją

Spacer to bardzo prosta forma relaksu, o której niby wiemy, ale jakoś pomijamy i wydaje nam się, że to nic nowego i odkrywczego. Szukamy coraz to lepszych, nowoczesnych metod, a czasem warto wrócić do korzeni i natury. 

Sama tego nie doceniałam, dopóki nie potrzebowałam mocnego wyciszenia i odprężenia. Natłok myśli, zadań w ciągu dnia często nas przytłacza, kotłuje nam się w głowie stąd łatwo o bycie nerwowym i zestresowanym. Wybierz się na spacer i zobacz, jak zachowuje się Twoje ciało. Jak wycisza się, jak normuje się oddech i stajesz się bardziej odprężony. Bardzo lubię spacery ścieżką, wśród drzew lub po prostu do lasu. Czasami zakładam słuchawki z ciekawym podcastem lub przyjemną muzyką, innym razem wędruję w ciszy. 

Cisza jest tutaj naprawdę kluczowa i ponownie niedoceniana. To w ciszy możemy odpocząć, zrelaksować się a także dać sobie czas na przemyślenia. Bardzo często mamy mnóstwo spraw i obowiązków, ciągle coś robimy, nie dając dojść do głosu głowie. Przez to wieczorem, gdy kładziemy się do łóżka myśli kłębią się, stresujemy się i nie możemy zasnąć. A wystarczy dać sobie czas w ciągu dnia na nie. I spacer jest świetnym momentem na to. Na poukładanie w głowie tego, co mamy zrobić, zastanowienie się, porozmawianie ze sobą. 

Obserwowanie również jest sposobem na odprężenie i wyciszenie. Lubię podczas spacerów przyglądać się, być "świadomym", a nie tylko biec z punktu A do punktu B, często zapatrzonym w telefon. To takie proste, a w dobie internetu i telefonów totalnie o tym zapominamy. Spróbuj choć przez kilkanaście minut poobserwować świat wokół, ale tak naprawdę mu się przyjrzeć, wsłuchać, zauważyć, dostrzec.

sposoby na stres spacer w ciszy


7. Zatrzymaj się i weź oddech

Ten punkt może być kontynuacją poprzedniego lub nawiązaniem do niego. A mianowicie oddech. Kiedyś zupełnie na to nie zwracałam uwagi - teraz coraz częściej zatrzymuję się i świadomie oddycham. Prawidłowe, powolne oddychanie obniża napięcie, dotlenia i redukuje stres. Tak naprawdę ćwiczenie oddychania możesz zrobić w każdym miejscu. 

Dla mnie jednak spacer jest idealną okazją do tego - lubię to kontemplować, jest dla mnie czymś, co daje mi radość i po takiej mini sesji oddychania od razu pojawia się uśmiech na mojej twarzy i pozytywne myśli w głowie. Spróbuj pooddychać tak, aby wydech był dłuższy niż wdech, zwróć uwagę na przeponę i to, jak przepływa powietrze.


8. Ćwiczenia, taniec i ruch

Ruch to kolejny prosty sposób na odprężenie się. Ponownie niedoceniany a prosty i często darmowy sposób. To może być wykonanie treningu, ale także bieg, rower czy taniec. Nie masz ochoty wykonywać długiego treningu i "męczyć się"? Nie lubisz tradycyjnego wysiłku - treningów ze znaną "fitnesiarą"? Wcale nie musisz go wykonywać, choć przyznam, że kiedy ćwiczyłam regularnie choć było to męczące to mocno odprężające jednocześnie i dodające energii. 

Co zamiast? Odpal youtube'a, włącz przyjemną piosenkę lub zumbę i tańcz! Tak jak Ci w duszy gra (możesz się powygłupiać) lub tańczyć według wskazówek osoby prowadzącej. Odprężenie i obniżenie stresu gwarantowane! Sama mam taką playlistę z gotowymi układami choreograficznymi, zumbą itp. i te pozytywne piosenki dają takiego kopa, że szok! Po ciężkim dniu lub rano, gdy nic się nie chce dodają energii, odprężają i są świetnym sposobem na zredukowanie stresu. To może być nawet 10-15 minut! Nie ma już wymówek!


9.  Wywołaj endorfiny

Mój ulubiony sposób na stres? Wywołaj endorfiny, które są przeciwwagą dla hormonów stresu. Jak? Już mówię! Uśmiechaj się przez kilka sekund - nawet sztucznie! Uruchomienie mięśni odpowiedzialnych na uśmiech to sygnał dla mózgu, aby wyzwolić hormony szczęścia. Brzmi dziwnie, ale faktycznie to działa: sama sprawdziłam :). W dodatku, to tak "głupie", że aż faktycznie chce Ci się śmiać. 

Inne przykłady? Zadzwoń do kogoś bliskiego - miła rozmowa lub wygadanie się również obniża nasz stres i pozwala spojrzeć na sytuację z innej perspektywy. Czasem wypowiedziane wątpliwości na głos nie wydaja się już takie straszne jak brzmiały w naszej głowie. Albo porozmawiaj o czymś zupełnie innym. 

Zrób coś, co lubisz. Znajdź przyjemne hobby, zaangażuj się w coś. Sama, gdy robię to, co faktycznie lubię od razu się odprężam, wyciszam i pochłania mnie to bez reszty, dzięki czemu stres maleje, ciało się uspokaja i odpręża. Co to może być? Listę aż 50 pomysłów na kreatywne hobby znajdziesz pod poniższym linkiem.

sposoby na stres wywołaj endorfiny

Mam nadzieję, że moje szybkie sposoby na stres pomogą Ci się zrelaksować, nieco obniżyć napięcie i odprężyć. Jeśli masz inne pomysły, koniecznie podziel się nimi w komentarzu. 


Z którego sposobu skorzystasz? W jaki sposób redukujesz stres? Jak sobie z nim radzisz? Podziel się swoją metodą!


ZOBACZ TAKŻE:

instagram