Przesyłka z zaświatów, neuroplastyczność mózgu i książki na jesień, czyli Przegląd miesiąca wrzesień-październik

przegląd miesiąca delishe

Czas podsumować wrzesień i październik - zapraszam na przegląd miesiąca. Dla nowych osób przypomnę, że Przegląd miesiąca to seria cyklicznych wpisów, w których polecam książki, filmy, ciekawe gadżety, piszę o tym, co u mnie, gdzie byłam i poruszam inne tematy. Zobacz zatem, co ciekawego się działo i zainspiruj się!


CO U MNIE

Wrzesień upłynął pod znakiem porządków i wyprzedaży szafy. Porządki w nienoszonych już ubraniach, nieczytanych książkach i gadżetach, których nie używamy. Prasowałam, robiłam zdjęcia, wystawiałam na vinted czy olx, pakowałam paczki. Zrobiło się sporo miejsca na nowe rzeczy, a przy tym uzupełniłam braki. 

Udało się też wybrać na wycieczkę rowerową a także na dłuższy spacer (właściwie niejeden). W październiku odczarowywałam jesień z moją checklistą 51 zadań do zrobienia jesienią i sporo punktów już odhaczyłam, o czym informuję Was na bieżąco na instagramie. Było pieczenie ciasta marchewkowego, rozgrzewająca herbatka, wieczór z planszówkami czy mini spa.WIELKA WYMIANA KSIĄŻKOWA

W październiku odbyła się także kolejna już, 15 edycja Wielkiej Wymiany Książkowej. Jak zawsze sporo się działo! 

Wielka Wymiana Książkowa to akcja, w której każdy może wymienić się książkami z innymi uczestnikami. Wystarczy pokazać książki na Instagramie, które chce się oddać i wymienić a następnie szukamy u innych tych, które nas interesują. I robimy to całkowicie za darmo. Jedyne koszty jakie ponosimy to koszty wysyłki, ale można zrobić to na wiele sposobów i już za 4 zł mieć nową dla nas książkę. (Więcej na ten temat przeczytacie w zakładce na moim Instagramie @delisheblog). 

Tym razem udało mi się wymienić aż 8 książek. Także będę miała co czytać. A tak właściwie dwie książki z wymiany już przeczytałam. To świetne wydarzenie, do którego dołączenia i Was zachęcam. Kolejna edycja już na wiosnę. Zachęcam do zaglądania na mój instagram, gdzie pokażę, jakie książki zdobyłam, co o nich sądzę a także znajdziecie tam mnóstwo inspiracji, sposobów na spędzanie czasu i dbanie o siebie.

wielka wymiana książkowa, darmowe książki


ROZWÓJ

Zdecydowanie ostatnie dwa miesiące należały do rozwoju osobistego. Mnóstwo przesłuchanych podcastów i wywiadów na youtube, kilka przeczytanych książek, obejrzanych live'ów na IG, czy płatnych kursów. To wszystko dało mi ogrom wiedzy i wpłynęło na sposób mojego postrzegania.

Oczywiście to nie koniec, teraz powoli wprowadzam zmiany w życie, co nie jest takie łatwe. Przeprogramowanie mózgu nie dzieje się w ciągu jednego dnia. Ale już dostrzegłam światełko w tunelu i małe zmiany w sposobie myślenia, co motywuje mnie do tego, aby iść dalej. Neuroplastyczność mózgu mnie fascynuje i wierzę, że faktycznie można zmienić swoje schematy myślenia zakorzenione od lat. Tylko oczywiście nie stanie się to w ciągu chwili, na wszystko potrzeba czasu i ja ten czas staram się sobie dawać. Polecam m.in. podcasty Andrzeja Tucholskiego, programy o emocjach Kasi Misztela, czy poniższe wykłady i wywiady.

rozwój podcasty wywiady wykłady


DO PRZECZYTANIA

Jak nauczyć się akceptować to, czego nie można zmienić to książka, która uczy nas świadomie akceptować rzeczy, które pozostają poza naszą kontrolą, a jednocześnie prowadzić szczęśliwe życie. O tym, jak otwierać się na radość, mimo że wiele przeszliśmy i zmagamy się z różnymi przeciwnościami. O żałobie i pozwoleniu sobie na wszystkie emocje. O tym, że czas nie leczy ran, ale sprawia, że uczymy się żyć na nowo, w innej rzeczywistości. Jeden z bardziej wartościowych poradników, choć słowo "poradnik" często odbieramy negatywnie to tu mamy prawdziwy, mądry życiowy drogowskaz.

Kochaj. 50 lekcji, jak pokochać siebie, swoje życie i ludzi wokół to kolejna książka z cyklu 50 lekcji... Reginy Brett. Poruszająca czułe struny, z której możemy czerpać garściami i odnosić do swojego życia. Uleczająca, dająca nadzieję, że mimo trudnych chwil, jesteśmy w stanie się podnieść i czerpać z nich mądrości na przyszłość. Wszystko, czego doświadczamy kształtuje nas i czyni osobą, którą jesteśmy. Autorka przeszła tak wiele i gdy wydaje nam się, że to już za dużo na jedną osobę, opowiada nam o kolejnym trudnym doświadczeniu, które przeżyła i które wzmocniło ją jeszcze bardziej.

Drobne przyjemności, czyli z czego się cieszyć, gdy życie nie rozpieszcza to książka, w której znajdziemy mnóstwo małych radości, które poprawiają dzień i za które możemy być wdzięczni. Niektóre oczywiste, inne mniej - książka może pomóc nam zmienić nasze postrzeganie świata, to, w jaki sposób je odbieramy. Można przeczytać ją naraz, ale ja polecam dawkować sobie rozdziały i przyjemności, np. jedną-dwie na dzień.

książki na jesienne wieczory

Pokochaj mnie jeszcze raz to kolejna książka, którą przeczytałam. Lubię książki Klaudii Bianek i przeczytałam wszystkie, jakie napisała do tej pory, więc i ta nowość musiała do mnie trafić. Tym razem nieco inna odsłona jej twórczości, bo bardziej w romansowym stylu. Przeczytałam bardzo szybko, może nie urzekła mnie tak jak poprzednie jej książki, ale miło spędziłam przy niej czas a o to chodziło.

Bądź moim światłem to książka, którą otrzymałam podczas Wielkiej Wymiany Książkowej. Nie czytałam wcześniej o tej książce i nie wiedziałam czego się spodziewać. Otrzymałam poetycką opowieść o miłości, w której odnalazłam kilka mądrych zdań i prawd, które poruszyły mnie do głębi. Miłość nie zna granic, nie ma na nią odpowiedniego czasu. Momentami wzruszająca ale o dająca nadzieję. Ukazująca, że życie nie składa się tylko ze szczęśliwych chwil, a jeśli już takie są to trwają krótko - trzeba je łapać i cieszyć się nimi do utraty tchu.

Srebrna łyżeczka to kolejna książka pochodząca z wymiany książkowej. Poruszająca kobieca opowieść o miłości i przeciwnościach losu. Nie sugerujcie się opisem z okładki czy gdzieś w internecie - wg mnie totalnie nie odzwierciedla tego, o czym jest. Serdecznie polecam Wam tę opowieść, która prawdopodobnie pochłonie Was bez reszty.

książki na jesienne wieczory


DO OBEJRZENIA

Tym razem polecę Wam spektakl, na który wybrałam się z październiku, a mianowicie "Przesyłka z zaświatów". Komedia w reżyserii Cezarego Żaka, ze świetną Kingą Preis i Katarzyną Kwiatkowską, które świetnie zagrały i ze względu na nie podjęłam decyzję o wyjściu do teatru. Oprócz tego w sztuce zagrała Katarzyna Żak, Justyna Ducka i Kuba Gąsowski. Zabawna, pełna humoru oraz momentów wzruszeń komedia. Na brydżowym wieczorku w domu w Kalifornii spotykają się cztery przyjaciółki, z tym że jedna z nich już nie żyje. Ale to nie przeszkadza w tym, aby nadal "uczestniczyła" w tym jakże ważnym dla pan wydarzeniu. Szalony wieczór zapewni mnóstwo wrażeń przyjaciółkom i odmieni ich los. 

Podczas spektaklu było mnóstwo śmiechu i widziałam, że sporo osób dobrze się bawiło. Mi również się podobało, choć może nie zaśmiewałam się do rozpuku (ps nie oglądajcie zwiastunu na youtube, jeśli chcecie pójść, bo popsuje Wam niespodziankę i nieco zaspojleruje przebieg - ja to zrobiłam i dlatego mało mnie zaskoczyło). Jednak sztuka ogólnie mi się podobała, to był przyjemnie spędzony czas i myślę, że warto się nią zainteresować.

WPISY NA BLOGU

-> Co robić jesienią? Lista 51 pomysłów - to długi wpis z listą konkretnych pomysłów i form spędzania wolnego czasu jesienią i odczarowywania tej pory roku. A dodatkowo checklista do pobrania, w której można odhaczać jesienne zadania

-> Czy warto kupić kubek termiczny Contigo - to wpis z recenzją najpopularniejszego kubka termicznego po trzech latach używania. Zawarłam w nim wszystkie istotne informacje, cechy, zalety, wady i napisałam dlaczego mimo że miałam dobry kubek za 30 zł, postanowiłam kupić ponad 3 razy droższy

-> Sprawdzone hity ślubne z Aliexpress! - w tym - uwaga - welon ślubny! Zobacz, jakie dodatki na ślub i wesele można upolować na Aliexpress

 

co robic jesienią

 Jak wyglądał Wasz wrzesień i październik? Co Was zainspirowało? A może w tym wpisie znaleźliście coś dla siebie?


ZOBACZ TAKŻE:


instagram