Co zrobić przed końcem roku? 10 rzeczy, aby zacząć nowy rok z czystą kartą

co zrobić przed końcem roku
 
Z początkiem roku snujemy plany, zapisujemy cele i marzenia. Jednak przecież rok się jeszcze nie skończył i można dobrze wykorzystać ten czas, który nam pozostał. Wcale nie trzeba czekać do Nowego Roku, aby ruszyć z nowym wyzwaniem czy realizacją celu. Już teraz można zrobić pewne plany czy poczynić pierwsze kroki. A przynajmniej zakończyć ten rok z czystą kartą i zrobić rzeczy, które zalegają i których wykonanie oczyści nasz umysł czy przestrzeń. Co zatem warto zrobić przed końcem roku? 


10 rzeczy, które warto zrobić przed końcem roku

 Jak zacząć Nowy Rok z czystą kartą?


1. Sprawdzenie celów, co jeszcze możesz zrobić

Przejrzyj listę swoich celów i zobacz, co na niej jest. Czy wszystko już zrealizowałeś/aś? A może jest coś, co spokojnie możesz wykonać albo przynajmniej przygotować się do niego i poczynić pierwsze kroki. To już jest coś, od czegoś trzeba zacząć więc nie czekaj i działaj.


2. Zmierz się z zaległościami i finansami

Sprawdź, czy wykonałaś wszystkie opłaty, czy masz jakieś zaległości. Opłać rachunki, ureguluj zobowiązania. Dzięki temu Święta i Nowy Rok będzie lekki, bez myślenia o zaległościach. Wkroczysz w niego pełna nadziei, uporządkowana i nie będziesz myślami nadal w starym roku z nieuporządkowanymi sprawami. To zupełnie inny komfort i lżejsza głowa. 

To dobry moment na przyjrzenie się swoim wydatkom, zastanowienie się nad finansami, oszczędnościami, może przemyślenie założenia lokat czy zastanowienie się nad dodatkowymi źródłami dochodu.

co zrobić przed końcem roku finanse

3. Zrób porządek w zdjęciach

Przed końcem roku warto zrobić porządek ze zdjęciami. Przede wszystkim przejrzeć wszystkie, jakie zrobiliśmy w danym roku w aparacie, na kartach pamięci lub telefonie a następnie usunąć zbędne lub takie, które się powielają. 

Kolejnym krokiem będzie wywołanie wybranych zdjęć lub stworzenie z nich fotoksiążki. Będzie to miła pamiątka i utrwalenie najlepszych wspomnień. 


4.  Zrób porządek w dokumentach

A jeśli mowa o porządkach, to idąc za ciosem, gdy masz już uporządkowaną przestrzeń i zdjęcia, zajrzyj też do swoich dokumentów. Przejrzyj wszystkie luźne kartki i papiery, które leżą w różnych miejscach w domu, pogrupuj je, wyrzuć niepotrzebne i nieaktualne, a resztę włóż do teczek czy segregatorów. Wkrocz w Nowy Rok z czystą kartą. Przygotuj miejsce na nowe dokumenty i rachunki.


5. Sprzedaj niepotrzebne, zalegające rzeczy

Rozpraw się przed końcem roku z rzeczami, które już Ci nie służą, nie cieszą i zwyczajnie zajmują miejsce w domu. Oddaj, sprzedaj lub wyrzuć, jeśli już się do niczego nie nadają. Odświeżysz szafę i zyskasz przestrzeń i miejsce także na nowe rzeczy.6. Oddaj długi i rzeczy, które nie są Twoje

Jeśli masz jakieś długi, postaraj się je spłacić przed końcem roku. Mówię tu też o oddaniu nie swoich rzeczy. Może pożyczyłaś od kogoś książkę i leży od kilku miesięcy na twojej półce? Albo płytę z filmem? Teraz jest Ci głupio to zwrócić bo tyle czasu minęło, ale warto się przemóc, kupić fajny dodatek, np. coś słodkiego i wykorzystać pretekst, że jest koniec roku, rozprawić się z tym i poczuć się  lżej.


7. Zmień jeden nawyk lub wypracuj nowy

Rok jeszcze się nie skończył, więc możesz spokojnie wykorzystać ten czas na zmianę lub wprowadzenie nowego nawyku zamiast czekać na styczeń. Będziesz dumna z siebie, że zrobiłaś coś jeszcze dla siebie i dokonałaś zmiany. 

Sama dobrze wiesz nad czym musisz popracować. Może to będą poranne 15-minutowe ćwiczenia, picie 2 litrów wody dziennie, czytanie przed snem, wprowadzenie porannej rutyny, oszczędzanie codziennie ustalonej kwoty, prowadzenie dziennika wdzięczności lub cokolwiek innego. Wystarczy miesiąc codziennego wykonywania danej rzeczy, aby się wdrożyć i aby stało się Twoim nawykiem.8. Podsumuj szczerze rok

Podsumuj rok i zastanów się, jaki był. Jak wyglądał, co robiłaś, co zrealizowałaś, jakie trudności napotkałaś. Skonfrontuj się z celami na ten rok - co planowałaś, a co okazało się już nieistotne, zobacz, jak zmieniały się Twoje cele, co teraz jest dla Ciebie ważne. 

Sama co roku tworzę sobie taką mapę myśli i hasłowo wypisuję, jaki był. Jakie sukcesy odniosłam, co ważnego się wydarzyło, gdzie byłam, jakie projekty zrealizowałam, co chcę zapamiętać. To nie tylko da Ci pogląd na mijający rok, ale także ułoży w głowie Twoje plany oraz to, do czego dążysz a i fajnie jest wrócić do tego przy każdym podsumowaniu i przypomnieć sobie, jakie były te lata.


9. Zapisz swoje sukcesy i miłe momenty

Ten punkt wiąże się z poprzednim - jednak możesz go rozdzielić i skupić się głównie na tym, co Ci wyszło, co uważasz za swój osobisty sukces. I wcale to nie muszą być wielkie rzeczy, choć takie też są przyjemne. Ale Twoje małe sukcesy, które dały Ci motywację i chęci do dalszej pracy czy rozwoju. 

Może sukces na polu zawodowym, rodzicielskim czy nowa umiejętność? Może nauczyłaś się gotować a wcześniej w ogóle tego nie potrafiłaś? Albo potrafisz zapanować nad swoimi emocjami? Albo odważyłaś się zrobić coś na pozór małego, ale co w Twojej głowie urosło do wielkiej trudności? To może być cokolwiek - ważne, aby siebie docenić i dostrzec te na pozór małe sukcesy, które Cię wzmacniają. Możesz skorzystać z mojego darmowego arkusza.

Tu pobierzesz listę sukcesów do druku:

KARTA PRACY: LISTA SUKCESÓW


 10. Kup lub wydrukuj kalendarz lub planer na nowy rok

Końcówka roku to dobry moment na zakup kalendarza czy planera na nowy rok. Na spokojnie możesz wybrać taki, jaki Ci odpowiada zamiast w pośpiechu szukać czegoś nowego z początkiem roku. Oczywiście dotyczy to osób, które korzystają z takiej formy planowania. Możesz także wydrukować darmowe arkusze z internetu. 

Być może dobrze sprawdza Ci się planer miesięczny, który przypinasz na lodówce i w którym planujesz ważne wizyty, spotkania, lekarzy tak, aby cała rodzina miała do niego dostęp. Albo taki tygodniowy, gdzie rozpisujesz sobie posiłki czy planujesz listę zakupów. Przygotuj się na nowy rok nieco wcześniej a w styczniu spokojnie i przygotowana, wkroczysz w Nowy Rok.


co zrobić przed końcem roku


Co dopisałabyś do tej listy? Które z tych rzeczy zrealizujesz przed końcem roku?


ZOBACZ TAKŻE:

instagram