Depilator IPL Braun | Skuteczna depilacja w domu?

depilator IPL braun Silk Expert 5

Dbanie o siebie to już nie tylko obowiązek ale i komfort - w dzisiejszych czasach każda kobieta chce wyglądać dobrze i przede wszystkim dobrze się czuć we własnej skórze. Dlatego poddajemy się różnym zabiegom, kupujemy coraz to inne kosmetyki, aby tylko zapewnić sobie ładny wygląd, dobrze i młodo wyglądać, podobać się innym ale i sobie. Są też sytuacje w których po prostu jest to w jakimś stopniu wymagane. Włoski na nogach czy pod pachami nie wyglądają już dobrze i jest to normalne, że się ich pozbywamy - chcemy czuć się komfortowo nie tylko od święta czy np. na plaży czy basenie, ale i na co dzień.


Depilacja czy golenie - moja historia

Do tej pory, jeśli chodzi o nogi czy pachy korzystałam z tradycyjnych metod usuwania owłosienia czyli przede wszystkim sięgałam po piankę czy żel oraz golarki. Miałam przygodę z plastrami czy woskiem ale niestety nie są to metody bezbolesne, zwłaszcza, że mój próg odczuwania bólu jest raczej niski, więc to nie dla mnie - ból jaki im towarzyszy skutecznie zniechęca mnie do ich używania. Plusem maszynek jest to, że są bezbolesne i w miarę szybko usuwają włoski, jednak trzeba to robić dosyć często, gdyż włoski szybko rosną. Oczywiście czasami zdarzało mi się zaciąć czy podrażnić nimi skórę - zwłaszcza gdy próbowałam użyć ich "na sucho" bez żadnej pianki czy żelu. Teraz wiem, że to niedopuszczalne w moim przypadku i muszę zawsze pamiętać o czymś, dzięki czemu golenie nie będzie bolesne. Czasami też pojawiają się maleńkie krostki po częstym goleniu. 

Przyznam, że od pewnego czasu zastanawiałam się nad depilacją laserową. Pamiętam jak czytałam u kilku znajomych dziewczyn na blogach, że takie zabiegi pozwalają cieszyć się bardzo długo gładką skórą bez włosków, a w dłuższej perspektywie pozbyć się ich całkowicie. Taka wizja brzmi bardzo zachęcająco, sami przyznajcie! Nie trzeba już sięgać po maszynki, pamiętać o regularnym goleniu, czy zabieraniu pianki na wyjazdy. A osoby, które jeszcze interesują się minimalizmem czy w jakimś stopniu ochroną środowiska na pewno będą zadowolone że nie zaśmiecają go i nie produkują tak dużo odpadów. Jednak takie zabiegi są nieco kosztowne oraz trzeba je też powtarzać co jakiś czas, dlatego odkładałam to w czasie. Do momentu, gdy w moje ręce wpadł depilator IPL od marki Braun. Zatem okazało się, że taki zabieg można wykonać samemu bez wychodzenia z domu, co ucieszy niejedną z nas. Na wstępie zaznaczę, że opinia jest moją własną i szczerą i fakt, że go dostałam nie wpływa na moją opinię. Chciałam podzielić się moim odczuciem i pierwszym wrażeniem. Taki rodzaj depilacji to dla mnie nowość, więc tym bardziej byłam go ciekawa i nadal jestem jak sprawdzi się w dłuższej perspektywie.

Braun Silk-expert 5 IPL

Wszystko co musisz wiedzieć o depilacji IPL

1. Depilator IPL Braun - podstawowe informacje

Depilator Silk-expert 5 Braun wyposażony jest w innowacyjny system IPL, który pozwala na widoczną i trwałą depilację. Wyposażony jest w czujnik koloru skóry SensoAdapt, dzięki któremu automatycznie dostosowuje intensywność wysyłanego światła. Sprzęt wygląda bardzo porządnie, już sam design jest nowoczesny i wpisuje się w mój gust. Depilator Braun jest poręczny, łatwo trzyma się w dłoni, co jest bardzo ważne. Przychodzi do nas w pudełku, w którym znajdziemy także niezbędne akcesoria, w tym maszynkę do golenia Gillette Venus. Widziałam również zestawy ze szczoteczką Braun lub urządzeniem do peelingu. Koszt zestawu w zależności od strony i sklepu waha się między 1100zł a 1500zł. Można go kupić TUTAJ.


Czym jest depilacja IPL? Czym się różni od depilacji laserowej?

2. Czym jest depilacja IPL? Czym się różni od depilacji laserowej?

IPL to skrót od Intense Pulse Light, czyli intensywne, pulsujące światło. Braun Silk-expert IPL oddziałuje na cebulki włosów - po wstępnym goleniu usypia mieszek włosowy, zatrzymując cykl odrastania włosów. Efektem jest trwałe, widoczne usunięcie owłosienia i nieskazitelny wygląd skóry. Różnice między depilacją IPL a depilacją laserową są widoczne przede wszystkim w mechanizmie działania i rodzajem światła.  IPL to źródło pulsującego światła o szerokim spektrum, a laser to spójna wiązka światła monochromatycznego. Poza tym, kolejną różnicą jest sposób i czas depilacji. Depilacja laserowa jest bardziej precyzyjna i przynosi szybsze efekty, ale laser wysyła pojedyncze strzały, przez co może to być bardziej bolesne oraz sam zabieg trwa o wiele dłużej. Depilacja IPL ma mniej inwazyjne działanie, zatem sprawdzi się u osób, które obawiają się bólu czy mają skłonność do podrażnień.


Czym jest depilacja IPL? Czym się różni od depilacji laserowej?

3. Jak używać Depilatora IPL Braun?

Okazuje się, że jest to bardzo proste. Pierwszym krokiem jest dokładne usunięcie włosków z tych partii, które będziemy depilować, dołączoną do zestawu maszynką. Zaznaczę, że trzeba robić to bardzo dokładnie tak, aby nie został żaden włosek. Następnie podłączamy depilator do prądu i od razu usłyszymy charakterystyczne dźwięki. Depilator wyposażony jest w funkcję odczytu koloru skóry, dzięki czemu dopasowuje do niej intensywność światła. Jak to zrobić? Przykładamy depilator do ciała np. do nogi i nieco mocniej go dociskamy tak, aby na urządzeniu zaświeciły się lampki (diody led) znajdujące się z boku depilatora (im ciemniejsza skóra tym niższa intensywność światła). Następnie przykładamy depilator w miejsce w którym ma zostać usunięte owłosienie (również robimy to dokładnie i starannie) i naciskamy duży przycisk - na większych partiach przesuwamy depilator trzymając cały czas ten przycisk, na mniejszych czy trudniej dostępnych (kolana, pachy itp.) przykładamy depilator w jedno miejsce i nie przesuwając go, naciskamy jednorazowo przycisk. W obu przypadkach zauważymy czerwoną "wiązkę", która będzie wydobywać się z urządzenia. Producent mówi o tym, że nie jest ona szkodliwa dla oczu i nie potrzebujemy specjalnych okularów ale oczywiście trzeba robić wszystko z umiarem i z głową i starać się nie patrzeć bezpośrednio na nią. Na depilatorze mamy także mały okrągły przycisk, którym zmieniamy tryb pracy - do wyboru mamy normalny, delikatny i bardzo delikatny, które możemy dopasowywać, np.ustawiając bardzo delikatny do miejsc szczególnie wrażliwych. Po każdorazowym użyciu należy wyczyścić dyszę. Depilacja np. łydek trwa dosłownie kilka minut. Depilator możemy używać do depilacji takich miejsc jak: nogi, ręce, pachy, bikini, twarz - poniżej kości policzkowych - okolice nad górną wargą, broda, linia żuchwy.

Jak używać Depilatora IPL Braun
Jak używać Depilatora IPL Braun

Po wykonaniu depilacji należy unikać wystawiania się na działanie sztucznych źródeł światła, takich jak kabiny do opalania czy solarium, a także wszelkich działań czy produktów, które mogą podrażniać skórę przez 24 godziny po zabiegu (np. gorące kąpiele, sauna, peeling itp.). Warto też po wykonanym zabiegu zastosować ochronę przeciwsłoneczną, zwłaszcza gdy obszary poddawane zabiegowi mogą być narażone na działanie słońca.

depilator Braun Silk-expert 5 IPL

4. Czy używanie depilatora jest bolesne? Czy depilacja depilatorem boli?

Nie! Przyznam, że trochę obawiałam się tego, że zwyczajnie depilacja będzie bolesna. Tradycyjne depilatory faktycznie mogą powodować uczucie dyskomfortu który towarzyszy wyrywaniu włosków i jest ono także zależne od naszego progu odczuwania bólu - jedni odczuwają ból, drudzy ukłucie. W przypadku depilatora IPL z Braun jest nieco inaczej.
Początkowo trochę zwlekałam z jego używaniem ponieważ jak już wspominałam, obawiałam się bólu. Czytałam również opinie kobiet, które mówiły że można odczuwać kłucie, lekkie pieczenie, ciepło. Ostrzegały także przed tym, aby nie pozostawiać włosków i brać się za depilację, tylko dokładnie przed zabiegiem ogolić daną partię bo wtedy jest to bolesne, gdyż włosek zostaje wyrywany i przy okazji pojawia się zapach spalenizny. Pierwszy raz użyłam depilatora na nogach ponieważ wydawało mi się, że jest to najbardziej odporna część ciała na ból - starannie usunęłam włoski i przystąpiłam do pracy. Z lekką niepewnością i odrobiną strachu, przyłożyłam depilator do skóry. Co się okazało, moje obawy były bezpodstawne. Nie czułam żadnego bólu, dyskomfortu, a nawet pieczenia. Jeśli przejechałam nim dwa razy w tym samym miejscu to tylko skóra była jakby cieplejsza ale nie odczułam żadnych innych negatywnych skutków. Łydki czasami bywają bardziej wrażliwe, ale także tutaj nic złego się nie działo. Depilacja nie spowodowała u mnie żadnych podrażnień. Poza tym, depilator Braun Silk-expert IPL emituje ciepłe światło, które znacząco ma redukować uczucie dyskomfortu.

Czy używanie depilatora jest bolesne? Czy depilacja depilatorem boli?

5. Efekty depilacji

Już po pierwszym użyciu byłam zaskoczona, bo myślałam, że na efekty trzeba będzie poczekać dłużej. Pierwszy zabieg wykonywałam w sobotę i przyglądając się partiom, na których wykonywałam depilację zauważyłam, że po kilku dniach nadal nie było śladu po włoskach i nic nie odrosło. Dopiero, gdy zbliżał się kolejny termin zabiegu dostrzegłam gdzieniegdzie delikatne, króciutkie włoski, ledwo zauważalne. Łącznie wykonałam 4 zabiegi - po tym czasie już mamy spodziewać się widocznych efektów. Włoski były widocznie osłabione, rzadziej odrastały i efekt utrzymywał się dłużej niż w przypadku tradycyjnego golenia. Kolejne zabiegi będę wykonywać raz w tygodniu, zgodnie z zaleceniami. 


6. Depilator IPL -  jak często używać?

Faza początkowa powinna trwać od 4 do 12 tygodni - wykonujemy jeden zabieg na tydzień, aby osiągnąć optymalne rezultaty.  Po tym czasie, powinniśmy uzyskać zadowalający, pełny efekt. Oczywiście, jeśli stwierdzimy brak wzrostu włosów wcześniej, nie musimy już przeprowadzać 12-tygodniowego cyklu, a tylko pamiętać o zabiegach kontrolnych. Po zakończeniu fazy początkowej powinniśmy ponawiać zabieg w zależności od indywidualnych potrzeb. Zatem wystarczy używać go raz na jakiś czas dla potrzymania efektu.

skuteczna depilacja w domu, depilator IPL Braun


Co sądzicie o tym urządzeniu  i depilacji IPL? Czujecie się zachęcone do zakupu? Dajcie znać, czy chcecie, abym opublikowała wpis dotyczący depilatora i efektów po dłuższym czasie.

instagram